Bültenler

Kadın Konfeksiyon ve Ayakkabı, Harcama Artışının Lokomotifi Oldu

Ipsos KMG tarafından 3 ayda bir gerçekleştirilip yayınlanan Hazır Giyim Raporu’unun 2011 Kış Dönemi (Eylül – Şubat) sonuçlarına göre Hazır Giyim harcamalarında hem adet bazında hem de harcama miktarı bazında artış görülüyor.

2010 – 2011 Kış döneminde toplam hazır giyim pazarı %5 büyüyor ve 7 milyara ulaşıyor.
Bu büyümeyi kadın konfeksiyon, ayakkabı segmenti, aktif spor segmenti ve deri-kemer-çanta kategorileri pozitif etki ederken, büyümeyi yavaşlatan segmentler erkek konfeksiyon ve bebek-çocuk segmenti oluyor.

Hazır giyim pazarı adet bazında da %3 büyüyerek 414 milyona ulaşıyor. Adet bazında hazır giyimden en fazla pay alan çorap, gömlek, pantolon önceki kış dönemine göre adet bazında büyürken iç giyim düşüyor, kazak-hırka-süveter ise sabit kalıyor.

Marmara, Doğu ve Güneydoğu Harcamaları Daralıyor, Diğer Bölge Harcamaları Artışta
Hazır giyim alımları Marmara ve Doğu & Güney Doğu dışında tüm bölgelerde hem TL hem de adet bazında tüm bölgelerde artıyor.

Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz’de TL ve adet bazında büyümeler toplam Türkiye büyümesinin üzerinde seyrediyor.

Açık Pazar Alımları Düşüyor, Tekil Mağazalara Yapılan Harcama Artıyor
Tekil mağazalardan yapılan alımlar hem harcama hem de adet bazında büyüyor. Açık pazar alımları ise tekil mağazaların aksine harcama ve adet bazında daralıyor. Açık Pazar’daki bu daralma adet bazında daha keskinken, bunun harcamaya yansıması daha sınırlı seviyede oluyor.
Özellikle sokak ve mahalle arasındaki mağaza ve butiklerden yapılan alımlar oldukça artıyor.

En Fazla Büyüyenler Kadın Konfeksiyon ve Ayakkabı Segmenti
Sırasıyla Ayakkabı, Kadın Konfeksiyon ve Akif Spor büyürken, Bebek-Çocuk segmenti ve Erkek Konfeksiyon segmenti daralıyor.

Hazır Giyim Raporu Hakkında
Hazır Giyim Tüketim Endeksi Raporu, Hane Tüketim Paneli verilerine dayanmaktadır. Hane Tüketim Paneli, Türkiye temsili 34 ilde 6,100 haneye ulaşarak, yaklaşık olarak 25 bin tüketicinin hazır giyim ürün alışverişlerini derleyen bir çalışmadır. Derlenen alışveriş kayıtları istatistiksel analiz ve katsayılarla ağırlıklandırılarak Türkiye hazır giyim iç tüketim büyüklüğü ve diğer veriler üretilmektedir.
Hane Tüketim Paneli, hanelerin alışveriş kayıtlarına dayandığı için esas olarak tüm hazır giyim ürünlerini ve alım yapılan tüm ticaret kanallarını kapsar. Bu özelliği ile işlenen veri aynı zamanda Türkiye hazır giyim iç pazar büyüklüğünün tahmini için de önemli bir veri özelliği taşımaktadır.

Daha detaylı bilgi için: merve.yagmuroglu@ipsos.com

Mayıs 23, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın