Bültenler

Kazanan Obama Tahmin Eden Ipsos

Thomson Reuters ile işbirliğini devam ettiren Ipsos, 2012 Amerika Başkanlık seçimlerinin sonuçlarını tam anlamıyla doğru tahmin etti.Washington Post’ta yayınlanan habere göre de Ipsos güvenilir kamu oyu yoklamalarını yapan şirketler arasında bu performans ile geçmişte olan başarısını pekiştirmiş gözüküyor.  Öyle ki 2008 ve 2010 genel seçimlerinde de Ipsos seçim sonucunu en doğru tahmin eden araştırma şirketlerinden biriydi.
Ipsos özel bir karma örneklem yaklaşımı kullanarak Reuters için günlük online görüşmeler yürüttü. Anketlerin sonuçlarının doğruluğu gösteriyor ki online anketler iyi yapıldığında yüksek oranda ulusal ve eyalet düzeyinde doğru olabilir .Anket sonuçları seçimden bir gün önce yayınlandı ve Obama seçmenleri arasında iki puan öndeydi , bu araştırma popüler seçim sonuçlarına tam olarak ayna tuttu.
Ipsos Public Affairs CEO’su Darrell Bricker konuyla ilgili şunları söyledi: “Ipsos Public Affairs’de DNA’nın önemli bir parçası kamusal risk almadır. Ve araştırma işinde, oldukça sıkı, karmaşık ve çok ırklı bir seçimde riske girmekten’ten fazla başka büyük bir risk yoktur. Bu seçim araştırması için aldığımız riskleri en aza indirdiğimizden emin olmak için son bir kaç ay içinde inanılmaz bir iş yaptık. Bunu başarmak için Ipsos’un bütün bölümlerini içeren koordineli bir çalışma gerçekleştirdik ve bu başarıdan guru duymalıyız.”
 
Ipsos tarafından seçim öncesinde ve seçim gününde toplanan ve 163 binden fazla görüşmeyi içeren veriler seçime özel hazırlanan websitesinde halen detaylı bir şekilde aranabiliyor, gösteriliyor ve analiz edilebiliyor. 
Youtube’a eklenen video’da Darrell Bricker seçimler hakkında herşeyi, Ipsos’un nasıl çalıştıgını ve Amerikan halkının nasıl ve ne sebeplerle oylarını kullandığını anlatıyor. Video’yu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
Ipsos’a Göre Obama’nın Başarısının Sırrı
Son dört başkanlık kampanyasında üçüncü kez, Demokrat ve Cumhuriyetçi adaylar kampanya boyunca ulusal anketlerde zirveye çok yakın oldular. Fakat kazanan Barack Obama oldu.
Peki bunun sebebi nedir? Ipsos ve Reuters’ın kamuoyu yoklamasından çıkan sonuçlar, gençlerin, kadınların ve azınlık oylarının koalisyonunun Obama’yı zafere taşıdığı yönünde.
İspanyol kökenlilerin oyu Obama’ya doğru güçlü bir eğilim gösterdi
Latin kökenli seçmenler Amerikan nüfusunun %16’sını , seçmen kitlesinin ise % 11’ini oluşturuyor.(2008’den 4 milyon daha fazla). Daha da önemlisi, bu kitle Colorado, Florida ve Nevada gibi salıncak eyaletlerde katlanarak büyüdü.
Bu kitle genellikle demokrat partiye oy verirken oylamaya katılım genellikle nüfusun geri kalanından daha düşük oluyor. Onların oylarını en çok etkileyen konular ise ekonomi, istihdam,  eğitim, sağlık ve göçmenlik kanunları olarak görülüyor.
Hispanikler arasında Obama’yı destekleyenlerin oranı %66 olarak gerçekleşti, bu 2008’deki orana yakın olarak değerlendirildi.
Kadınların yardımıyla Obama 2. dönemi kazandı
Kadınlar ABD seçmeninin yarısından fazlasını oluşturuyor. Başkanlık seçimlerinde kadınlar erkeklerden yaklaşık %7 daha fazla oy kullandı. Seçim kampanyası boyunca, Obama’nın ekibi  eşit ücret yasası, kürtaj hakları ve kontraseptif sigorta kapsamı için verdiği desteği vurgulayan reklamlar yayınlayarak kadınların sempatisini kazanmaya çalıştı. Kadınların %55’i Obama’ya, %43’ü ise Romney’e oy verdi. Aradaki fark, 2008’deki 13 puanlık farkla neredeyse aynı düzeyde.
Gençliğin Oyları ve Sosyal Konular
Amerikan gençliği Obama’ya verdiği desteği oylarla da doğruladı: seçmenlerin %18’ini oluşturan 18-29 yaş arası bireyler 24 puan marjıyla Obama’ya oy verdi.
Sosyal konular Obama’nın başarısının diger bir anahtarı: bir çok kadın kadar yaklaşık iki katı erkek kürtaj ve homo seksüel evlilik gibi meseleleri çok önemli konular olarak sıralıyorlar.
Ipsos’un gerçekleştirdiği sandık çıkış anketi ve daha fazla bilgi için elections.reuters.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kasım 23, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın