Bültenler

Kişisel Bakım Ürünleri Büyüme Lideri

Ipsos KMG’nin her ay düzenli olarak raporladığı Hane Tüketim Endeksi (HTE) Mayıs ayı sonuçlarına göre 2011 Mayıs ayında Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 6, sabit fiyatlarla ise yüzde 3 büyüme gösterdi. İlk beş ay sonunda Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla yüzde 11 artış gösterirken, bu oran sabit fiyatlarla ise yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında gıda ve içecekler segmenti bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 6 büyürken,sabit fiyatlarla yüzde 3 büyüme kaydetti.Bu segmentteki Alkollü İçecekler cari fiyatlarla yüzde 11, şekerlemeler-atıştırmalık ürünler ise yüzde 8 büyüdü. Yaz aylarına yaklaşırken  dondurma sektörü şekerlemeler-atıştırmalık kategorisindeki büyümenin lokomotifi oldu. Buna karşılık hava sıcaklıklarının düşük seyretmesi nedeni ile dondurmalar geçmiş yıllarda göstermiş olduğu büyüme oranından daha düşük bir büyüme oranı ile büyüdü.
Alkollü içecekler segmentinin büyümesindeki baskın kategori ise Biralar..

Kişisel Bakım Ürünleri segmenti ilk altı ay büyümesinde cari fiyatlarla yüzde 12, sabit fiyatlarla ise yüzde 6 büyüme kaydetti. Mayıs ayında vücut bakım ürünleri cari fiyatlarla yüzde 19 büyüdü. Bu büyüme oranının yakalanmasındaki en etkin sektörler ise sırasıyla Renkli Kozmetikler, Cilt Bakım Ürünleri ve Kadın Parfümleri.

Temizlik Ürünleri segmenti ise bu ay yüzde 4’lük bir büyüme ile hafif toparlanma gösterse de ilk beş ay karşılaştırmasında daralmaya devam ediyor.

Sosyo Ekonomik gruplara baktığımızda 2011 yılının ilk dört ayında AB SES grubunun harcamaları yüzde 13 büyürken, bu grubu yüzde 12 büyüme ile C1 SES grubu izliyor. C2 SES grubu ise yüzde 8 ile ortalamanın altında büyüyen tek grup olmaya devam ediyor.

Haziran 23, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın