Bültenler

Krizde Tüketici Tasarruf Ediyor Hazır Giyim Pazarı Daralıyor

Ipsos KMG Hazır Giyim Tüketim Endeksi’nin 2008 – 2009 Kış sonuçları belli oldu. Eylül 2008 – Şubat 2009 döneminde 6 aylık süreyi kapsayan bu rapora göre tüketicilerin hazır giyim harcamaları cari fiyatlarla 2009 Şubat’la biten 6 aylık kış sezonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre TL bazında %15 düşerek 6,7 milyar TL’ye geriledi. Dolar bazında ise gerçekleşen küçülme %29 civarında, pazar büyüklüğü ise 4,6 milyar USD dolaylarında seyretti.

En büyük gerileme Kadın Konfeksiyonu ve Ayakkabıda yaşanıyor
Önceki kış dönemine göre Kadın Konfeksiyon ve Ayakkabı segmentlerine yapılan harcamalar TL bazında yaklaşık %17 oranında düşerek genel hazır giyim harcamalarının üzerinde daraldılar. Ayakkabı alımları son 4 kış döneminde azalan harcama trendi gösterirken, kadın konfeksiyon harcamaları ilk defa geçtiğimiz kış döneminde ciddi bir tüketim düşüşü yaşamış oldu. Genel olarak azalan hazır giyim harcamaları içinde en az etkilenen segment %7 daralma ile aktif spor oldu.

Kriz ile birlikte tüm Sosyo-Ekonomik Gruplar harcamayı kıstı:
Krizden en çok etkilenen C1 ve DE grupları olurken AB grubu ilk kez tüketim azalttı.
Ipsos KMG’nin Hazır Giyim Endeksi araştırma sonuçlarına göre sosyo-ekonomik statü grupları arasında en yüksek hazır giyim harcaması yapan AB grubunda bile kriz ile birlikte %22 oranında bir gerileme gözlemleniyor. Son üç yılda 2,1 milyar USD civarında seyreden bu grubun harcamaları kriz ile birlikte 2008–2009 kış döneminde ilk defa belirgin bir düşüş yaşayarak 1,7 milyar USD seviyesine kadar geriledi. Krize kadar düzenli bir artış gözlemlenen C1 grubu ise %37’lik gerileme ile krizden en çok etkilenen grup olarak göze çarpıyor. Öte yandan en düşük sosyo-ekonomik statü grubu DE grubunda da %32 oranında bir harcama daralması yaşanıyor. C1’den sonra krizden en fazla etkilenen 2. grup olan DE grubunda hazır giyim alımları da, AB grubu gibi son 4 kış dönemi karşılaştırıldığında ilk defa 2008–2009 Kış’ında belirgin bir düşüş yaşıyor.

Tüketici hazır giyim alışverişini tekil mağazalardan ve açık pazarlardan yapıyor.
Hazır giyim alımlarında hala en büyük alım kanalı tekil mağazalar; toplam alımların neredeyse %82’si buralardan yapılıyor. Hazır giyim pazarı hala tekil birçok mağaza ve markanın oluşturduğu oldukça dağınık ve organize olmayan bir yapıya sahip olmayı sürdürüyor. Bunun bir başka göstergesi de 2. büyük alım kanalının açık-sabit pazarlar oluşu. ’08 – ’09 Kış döneminde toplam hazır giyim harcamaları tüm kanallarda düşüyor. Ancak tekil mağazalardaki düşüş diğer kanallara göre daha az olduğundan tekil mağazaların payı artıyor.

Haziran 23, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın