Bültenler

Kumbarayı Kontrol İsteği Ön Ödemeli Kartları Yarattı

Ipsos tarafından Mastercard için gerçekleştirilen aralarında Türkiye’nin de olduğu Avrupa’dan 6 ülkeyi kapsayan araştırma, tüketicilerin mali durumlarını düzenli kontrol etme konusunda artan isteği karşılamak için “ön ödemeli kartların” önemli olduğunu vurguluyor.

Araştırma, tüketicilerin mali durumlarıyla ilgili daha fazla kontrolcü olmak istediklerini gösteriyor. Ek olarak, tüketicilerin mali durumlarıyla ilgili endişelerinin olduğunu ve bu duruma ön ödemeli kartlarla yardımcı olunabileceğini gösteriyor.

6 ülkeden toplam 2,400 kişi ile gerçekleştirilen araştırma, bu kitlenin yüzde 77’sinin hesaplarını düzenli olarak kontrol ettiğini ve yüzde 79’unun kredi kartı limitlerinin ne olduğunu net olarak bildiklerini gösteriyor.

Birçok emailin istenmeyen veya junk durumunda olduğu bir çağda, para ile ilgili gelen emaillerin bir istisna olduğu görülüyor. Tüketicilerin yüzde 66’sı, bankalarından veya kredi kartı sağlayıcılarından gelen emaillerin tümünü veya büyük bir çoğunluğunu okuduklarını belirtiyor. Paramız üzerinde daha çok kontrollü olma isteği bankalara olan güven eksikliğiyle denk düşüyor ve sadece yüzde 54’lük bir oran bankalara güvendiğini belirtiyor ve sadece yüzde 31 banka hizmeti sağlayıcılarının yeterli bilgilendirme yaptığını belirtiyor.

Araştırma, ön ödemeli kartların insanlara mali durumlarıyla ilgili daha fazla kontrol sağlayabileceğini gösteriyor. Aslında, ön ödemeli kartların özelliklerinden yararlanmaya başladıklarında, ön ödemeli kart kullanıcılarının yüzde 77’si yüksek seviyede memnuniyet yaşadıklarını belirtiyor.

İnsanlar ayrıca ön ödemeli kartların para yönetiminden daha fazla artıları olduğunu düşünüyor: seyahat edenlerin yüzde 67’si yurtdışında seyahat ederken daha güvenli olduğunu; 13 yaşından büyük çocuğu olanların yüzde 70’i, ön ödemeli kartların çocuklara para yönetimi konusunda iyi bir yöntem olduğuna inanıyor.

Araştırma aynı zamanda, birçok kişinin eski usul yastık-altı tasarruf yöntemlerini de kullandığını ortaya koyuyor, zor günler için kenarda bir para bulundurmak – buna karşın yüzde 64 ödemelerini kartla yapmayı tercih ediyor.

Bazı tüketicilerin bu konuda içi rahat olsa da, ön ödemeli kart gibi yöntemler tasarruf ve harcamaları takipte daha güvenilir bir yol sunuyor aynı zamanda bankaya gitmek zorunda kalmadan paraya ulaşma olanağı da veriyor ki hali hazırda düzenli olarak bankaya gidenlerin oranı da yüzde 35 olarak gözüküyor.

Araştırma yapılan ülkeler olan Belçika, Macaristan, Hollanda, Polonya, İspanya ve Türkiye’deki tüketiciler ön ödemeli kartın avantajlarını çok çeşitli açılardan kavramış durumda;

Seyahat edenler grubundan Belçika’dan Emma: “Yurtdışına çıkarsam, ön ödemeli karta para koyarım çünkü bu, üzerimde nakit para taşımadan birikimime sahip olmam anlamına gelir” diyor.

Ebeveynler grubundan Türkiye’den Feyza: “Kızım online alışveriş için bir ön ödemeli kart kullanıyor. Bundan memnunum çünkü limitini ben belirliyorum” diyor.

Tasarrufçu gruptan Polonya’dan Marek: “Ön ödemeli kart bize yardımcı oluyor çünkü daha fazla para çekemiyorsunuz. Çünkü bazı zamanlar düşünmeden harcama yaptığımız oluyor ve o zaman hiç tasarruf yapamıyoruz. Ön ödemeli karta koyduğum parayı 30 güne bölebiliyorum” diyor.

Araştırmayla ilgili detaylı makale ve video için bu linke tıklayabilirsiniz.

Eylül 23, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın