Bültenler

Küresel Tüketici Güven Endeksi’nde Hafif de Olsa Pozitif İvme Söz Konusu

Ipsos Küresel Tüketici Güven Endeksi, yerel ekonomilerinin, kişisel finansal durumlarının, tasarruf ve yatırım eğilimlerinin mevcut durumu ve geleceği hakkında tüketicilerin tutumlarını düzenli olarak takip ediyor. Endeksin Temmuz ayı sonuçları küresel endeksin ortalamada bir nebze de olsa toparlanarak Ekim 2018’den bu yana görülmeyen 50 ve üzerinde bir değere ulaştığını gösteriyor. Küresel Tüketici Endeksi bir önceki aya göre 0.6 puan, üç ay öncesine göre ise 1.2 puan artış göstererek pozitif bir ivme kazanıyor.

Son yayınlanan Temmuz ayı sonuçları da dahil edilerek bakılan 3 aylık değerlendirmeye göre tüketici güven endeksinde toplam 11 pazarda pozitif yönde gelişmeler görülüyor. Türkiye son üç ayılık dönemde bu pozitif yönde artışların (+5.5 artış, Temmuz 2019 endeksi 36.9) başını çekse de en son 2011 Temmuz ve Ekim aylarında gördüğü 50.1’lik yüksek endeks değerlerinden uzakta gözüküyor.

Tüketici Güven Endeksi’nde gelişme kaydeden diğer ülkeler ise şu şekilde sıralanıyor: Çin (+4.5), Arjantin (+3.7), Macaristan (+3.3), Polonya (+2.9), ABD (+2.4), Hindistan (+2.3), Kanada (+2.2), İspanya (+2.2), Fransa (+1.9) ve Rusya (+1.5).

-2.8 puanlık düşüşle Japonya, Tüketici Güven Endeksi’nde düşüş gösteren tek Pazar olarak görülüyor.

Ipsos Küresel Tüketici Endeksi’ne göre; tüketici güven endeksi en yüksek olan ülke 74.1 puanla Çin, bunu 64.7 ile Hindistan, 63.1 puanla Suudi Arabistan ve 62.9 puanla ABD takip ediyor. Öte yandan Türkiye v Arjantin 36.9 endeks puanı ile tüketici güven endeksi en düşük ülkeler olarak karşımıza çıkıyor, bu ülkeleri Güney Kore (39.4) ve Japonya (39.9) izliyor.

Ipsos, Türkiye dahil toplam 24 pazarda tüketici güvenini aylık olarak ölçümleyerek, www.ipsosglobalindicators.com üzerinden ulaşabileceğiniz interaktif portalda sonuçları yayınlıyor.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgi için İngilizce basın bültenini buradan inceleyebilirsiniz.

Ağustos 27, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın