Bültenler

Metinden Veri Olmaz Demeyin: Text Analytics ile Her Şey Mümkün!

Emaillerden, yapılan kantitatif araştırmalarda sorulan açık uçlu sorulardan, kalitatif veriden, gelen şikayetlerden, sosyal medya ve online topluluklardan, web sitesinde iletilen bildirimlerden ve bunun gibi birçok kaynaktan şirket ve markayla ilgili yazılı geri bildirimler alınıyor. Tüm bu metin formatlı bildirimleri anlamlı bir hale getirerek aksiyonlara dönüştürmek ise Text Analytics ile mümkün oluyor.

Text Analytics ile, yapısal olmayan tüm veri kaynaklarını anlamlı hale getirmek ve diğer anlamlı veri kaynaklarıyla birlikte okuyarak daha sağlam ve öngörülü analizlere ulaşmak mümkün.

Text Analytics günümüzde sıcak bir araştırma gündemi haline geldi ve bir süre de bu popülerliği koruyacak gözüküyor.

Text Analytics, metinsel verideki ana temaları ve duyguları belirlemek ve kantifiye etmek için çok çeşitli bilgisayar işlemleri kullanıyor.

Geçtiğimiz son birkaç yılda, müşterilerden, potansiyel müşterilerden, çalışanlardan, kamu ve bilgi sistemlerden gelen geri bildirimler de dahil olmak üzere yapısal olmayan veri kaynaklarında hem hacim hem de çeşitlilik olarak önemli bir artış görüldü.

Tüm bu verinin içinde yatan büyük değerin anlamı ise yapısal olmayan veriden aksiyona dönük içgörüler ve iş zekası çıkarabilmenin birçok şirket için çok önemli olması.

Bu gittikçe erişilebilir olan ve iyi performans veren teknolojiden içgörü elde etmenin potansiyeli çok yüksek olsa da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar da mevcut. Text Analytics ile ilgili en tehlikeli inanışlardan birisi ise sadece teknolojiden yararlanılarak bu işin yapılabileceği. Ne kadar en son teknoloji olursa olsun, teknoloji başlı başına iyi ve aksiyona dönük içgörüler elde etmek için yeterli değildir.

Analizleri en doğru şekilde kurmak ve gerçekleştirmek için ve aynı zamanda; şirket içinde doğru içgörüleri doğru kişilere ulaştırmak amacıyla text analytics verisini diğer veri kaynaklarıyla valide etmek, birleştirmek ve tercüme edebilmek için iyi bir Analiz Uzmanlığı gerekiyor

Text Analytics ile ilgili daha detaylı bilgi için müşteri temsilcinizle veya Ahmet Bütüner (ahmet.butuner@ipsos.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: Ipsos, “A Guide to Text Analtytics”

Ocak 25, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın