Bültenler

Mevcut Reklam Trendleri Sizi Riske mi Atıyor?

Ipsos’un reklam araştırmaları alanındaki global uzmanlarından John Hallward, reklamcılık sektöründeki trendler hakkındaki makalesinde geleneksel yöntemlerin tehlikede olduğundan bahsediyor. Hallward, makalesinde Amerika’da yayınlanan ünlü bilgi yarışması “Jeopardy!”den esinleniyor. (Jeopardy: Ülkemizde de Selçuk Yöntem’in sunduğu ‘Büyük Risk’ adlı yarışma programı). Bu yarışmada önce sorunun cevabı veriliyor, ardından yarışmacılardan en uygun soruyu sormaları bekleniyor. Hallward, yarışmadaki “tersine işleme” mekanizmasını makalesine uyarlayarak reklam sektöründeki değişen trendlere karşı önce cevapları veriyor, sonra soruyu soruyor, ardından da bu değişimin kökeninden derinlemesine bahsediyor. Cevapların sorulardan daha önemli olduğunu vurguluyor.

MARKA EKONOMİSİ

Cevap: Fiyat ve promosyon savaşlarından kaçının. Çünkü bu sadece kar marjından feda etmek olur.

Trend Sorusu: Gelişmiş ülkelerde tasarruf etmeye yönelik artan eğilim, yükselen işsizlik seviyesi ve dünyada devam eden ekonomik zorluklar karşısında markalar ne yapmalılar?

MARKA VAADİ

Cevap: Marka vaadinde tüketici deneyimine odaklanın, ürün performansına daha az yer verin.

Trend Sorusu: Ürün ve hizmetler günden güne birbirine benzemeye devam ederken, markalar ne yapmalı?Ttüketici nezdinde ürün performanslarındaki farklılaşma azalırken, süpermarket markalı ürünler de artık ‘yeterince iyi’ olarak değerlendirilirken, markalar nasıl rekabet edebilir? Hızla büyüyen süpermarket markalı ürünler trendi nasıl tersine çevrilebilir?

INTERNETTE “SEARCH”

Cevap: Internetteki “Search / Arama” aktivitesi, bütünleşik pazarlama iletişimi bütçesinden pay almayı hak ediyor.

Trend Sorusu:  “Arama” nın rolü nedir? “Arama” büyümeye devam ediyor; neredeyse internet reklam giderlerinin %50’sini temsil ediyor. Buna kimler ilgi göstermeli?

MEDYA PLANLAMA

Cevap: İdeal olan hedef kitleye göre medya fragmentasyonunu dikkate alın. 

Trend Sorusu:  Sürekli  bölümlenen TV dünyasında (yani; şov başına daha düşük reytinglerin olduğu dünuyada), gazate okuyucusunun azaldığı dünyada vs, markalar nasıl bir medya satın alma yapmalı?

GLOBAL STRATEJİ

Cevap: Büyük global kampanyaları, daha bölgesel / yerel uygulamalara ayırmayı dikkate alın.

Soru/Trend:  Ekonomik karamsarlıktaki gelişmiş pazarlar ve genç nüfusun artışıyla anlam kazanan gelişen pazarlar arasıdaki uyuşmazlık karşısında global markalar ne yapmalı?

SOSYAL NETWORK

Cevap: Sosyal ağları spesifik bir odak için kullanın.

Soru/Trend: Markalar Facebook’un (ve diğer sosyal ağların) büyümesini bir temas noktası olarak nasıl değerlendirebilir?

VERİ İÇGÖRÜSÜ

Cevap: İş kararları verirken birkaç kilit içgörüye odaklanın.

Soru/Trend: Markaların elindeki datalar giderek büyüyor (satış davranışı, medya izleyicileri, Facebook kişisel dataları, cookie/tagging dataları, sadakat programları dataları vb.) Markalar artan elverişli datalar karşısında ne yapmalı?

YARATICI İÇERİK 

Cevap: Kreatif içerik tüketiciyi yakalayırsa, anlamlıysa ve tüketici deneyimine / duygusuna yönelik ise, kampanya yatırımının getirisi (ROI) ikiye katlanır.

Soru/Trend: Tüketiciyle bağ kurulacak temas noktalarının giderek genişlediği ve dinamizm kazandığı mecralar dünyasında, reklamcılar entegre pazarlama iletişiminde tek bir şeye odaklanacak olsa, o şey ne olmalı? 

Makalenin tamamını okumak için buraya tıklayın.

 

Ocak 25, 2013

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın