Bültenler

Mobil Internetin Hızlı Yükselişi, Mobil Uygulama Pazarına da Göz Kırpıyor

Ipsos Internet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması, mobil internet kullanım alışkanlıklarıyla ilgili de detaylı bilgileri içeriyor. Buna göre, akıllı telefonların artışı ve mobil internet bağlantı hızının artması ile birlikte 2013 yılında yaklaşık 2.5 milyon kişi daha cepten interneti keşfetti! Cepten internete bağlananların oranı 2013 yılında 2012 yılına kıyasla yüzde 15 oranında arttı.

Türkiye’de yaklaşık 12.7 milyon kişi cepten internete bağlanıyor. Cepten internete bağlanmanın asıl amacı sosyalleşmek. Sosyalleşmeyi çok geriden de olsa birbirine yakın oranlarla, radyo/ müzik dinlemek, anlık mesajlaşma, e-posta kontrolü ve oyun oynamak takip ediyor. Mobil internet kullanımında gençler öncülüğü yapıyor. 18-24 yaş arası internet kullanıcılarının yüzde 62’si mobil internetçi. 18-24 yaş grubundan sonra mobil internet kullanımın en yoğun olduğu yaş grubu 25-34 yaş grubu.

Mobil internetin başka bir ayağı olan tablet kullanımı ise internet kullanıcıları arasına yüzde 11’lik bir orana ulaşmış durumda. Mobil cihazlar üzerinden internet kullanımı bu oranlarda artmaya devam ederse birkaç yıl içinde her 3 internet kullanıcısından 2’sinin kullandığı masaüstü bilgisayarlar hayatımızdan çıkmaya başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Aynı şekilde mobil uygulama pazarı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyüyor. Türkiye’de cepten internete bağlanan her 100 kişiden 12’si mobil uygulama indiriyor. İndirilen uygulama türlerinde oyunlar başı çekiyor. Sırasıyla müzik, sosyal ağlar, anlık ileti ve eğlence en çok indirilen diğer uygulama türlerinden. Akıllı telefon ve tabletlerin sürümü ve yetenekleri arttıkça mobil uygulamalar da bu pazardan daha çok nemalanacaklar gibi görünüyor.

Araştırma Hakkında:
“İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması” Ipsos’un Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilmiş Hane Tüketim Paneli Örneklemi üzerinde yürütülmüştür.
İlk aşamada Türkiye’yi aşağıdaki gruplarda temsil edecek şekilde seçilmiş 4000 bireye öncelikle internet penetrasyonu ve internet kullanım sıklık bilgisi sorulmuştur.
 Kent/kır
 Cinsiyet
 12+ Yaş
 SES
İkinci aşamada, interneti genel olarak ayda bir ya da daha sık kullandığını belirten 1800 bireyle hanelerde yüz yüze görüşmeler yapılarak “İnternet Kullanım Alışkanlıkları ” tespit edilmiştir. Çalışmanın sahası Eylül ve Ekim aylarında yapılmıştır.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgi için Hande Tanışır ile iletişime geçebilirsiniz: hande.tanisir@ipsos.com

Ocak 24, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın