Bültenler

Online Alışverişçinizi Harekete Geçirecek 8 İpucu

Ipsos’un Kalitatif Araştırmalardaki uzmanlık alanı UU tarafından hazırlanan ve Louis Rougier’nin değerlendirmelerini içeren çalışma, farklı ürün kategorilerinden ve farklı ülkelerden çok sayıda online alışveriş sitesi incelenerek ortaya çıkarıldı ve online alışveriş deneyimini başarılı kılacak 8 ipucu’ndan bahsediyor.

1-      Yılan

20’den fazla ana sayfada yapılan Eye-tracking analizleri bir ana sayfada gözün izlediği standard yol haritasını aşağıdaki şekilde ortaya çıkarıyor. Bu yol haritası bir yılana benziyor.

path4

Sıcaklık haritası en çok etkilenilen alanları ve gözüktükten 20 sn sonra her bir alanı gören ziyaretçi yüzdesini gösteriyor. Her bir aşamada, websitesi izleyicisinin bir kısmını kaybediyor. En iyi alanda etki %100 ile başlıyor sonrasında hızlıca düşüyor.

1.İpucu: Bilginin dizilimi temel nokta ve en önemli mesajlar, dikkatli bir şekilde sayfanın etkisi yüksek alanlarına yerleştirilmeli, “yılan”ın başından kuyruğuna kadar.

2- Sekiz Kontrol Noktası

Navigasyon kolaylığı kullanılırlık için en temel nokta. Fakat buna ek olarak 8 boyut ta kontrol edilmeli.

checkpoints

Okunabilirlik: sayfalar kolaylıkla okunabiliyor mu?

Akıcılık: navigasyon araçları kullanımı kolay kullanılabiliyor mu? Yukarıya veya aşağıya gidip gelmek kolay mı?

Lokasyon: sitenin mimarisi net mi? Sitede nerede olduğunu her zaman bilebiliyor musun?

Özetleme: birçok bilgi veya yönlendirme arasında kaybolunuyor mu? Gereksiz kullanılmayan aşamalar var mı?

Rehberlik: ne yapılacağı / nereye gidileceği kolayca anlaşılabiliyor mu? Aranılan şey kolayca bulunabiliyor mu?

Uyum: tekrar ziyaret edenler için gereksiz olacak aşamaları engellemeyi sağlayan navigasyon geçmişini site kaydediyor mu?

Yazım Tarzındaki Tutarlılık: Yazım tarzının mantığı ziyaret amacıyla tutarlılık gösteriyor mu?

Süreç Kontrolü: satın alma süreçleri kolaylıkla kontrol edilebiliyor mu?

2.İpucu: Navigasyon kolaylığı gerçek zamanlı olarak gözlenmeli. Ziyaretçilere sadece ziyaret sonrasında geri bildirimlerini sorarsak, ziyaretçiler yaşadıkları navigasyon problemlerinin daha azını ifade ederler ve bilginin üçte ikisini kaybederiz.

3- Teleskop Etkisi

Gerçek bir mağazada alışverişçiler sunulan ürünler hakkında genel olarak fikir sahibi olabilecekleri periferik bir bakış açısına sahiptirler.

Online alışveriş sitesinde, bu olanak yoktur.  Çünkü açı alanı daha dardır (teleskop etkisi), bir websitesi daha kuru gözükebilir ve daha yoksun eksik bir algı yaratabilir.

stores

3.İpucu: “Teleskop Etkisi” dijital formatın aktardığı yoksunluk algısını engellemek için iyi yönetilmelidir. Karuseller, drop down menüler, her kategorideki stok sayısı hatırlatıcıları vb. bu konuda yardımcı olabilir.

4-Dijital Katma Değer

Web kullanıcıları özellikle sadece online olan fonksiyonelliklere değer verirler.tools1

4.İpucu: web, alışverişçinin eko-sisteminin sadece bir kısmıdır. Dijital fonksiyonları avantaja dönüştürmeniz gerekir (karşılaştırıcılar, canlı animasyon, yer bildirimi, simülatörler vb) ki bu da websitesinin diğer araçlar tarafından daha etkili tamamlanmasını sağlar.

 5-Katalog Olmamak

5.İpucu: bir online alışveriş sitesi Katalog Değil Diyalogtur. Interaktivite için birçok yol sağlar: Çekmek, İtmek ve Interaktif Mod.

ÇEKME MODU

Kullanıcı inisiyatifi gerektiren bilgi ve fonksiyonlar (dokümantasyon, anahtar kelime arama vb)

online alışverişçinizi resim 5-1

İTME MODU

Site tarafından sunulan bilgi ve fonksiyonlardır. (haberler, promosyonlar, vb)

online alışverişçinizi resim 5

INTERAKTİF MOD

Canlı etkileşim ( işlemler, öneriler, chat, vb)

online alışverişçinizi resim 5-3

6-Benimle mi Konuşuyorsun?

perso

6.Ipucu: Web, ziyaretçinin profili, geçmişi, modu vb ile ilgili eşsiz oranda kişiselleştirme olanağına sahip bir platformdur.

7- Webteki Ses Tonu

Web ziyaretçi ile bir “yakınlık” yaratır. Bu diğer medyalarda olmayan bir özelliktir.

7.İpucu: Özel bir hitap tonu, bir parça oyun ve espiri, işbirliğine çağrı veya bir şova davet gibi araçlar kullanılarak yakınlık yaratılabilir

afends

Örneğin: Peugeot’nun websitesinde, ziyaretçi bir modelin ismini yanlış yazdığında, hata mesajı vermektense site tam tersi şu şekilde mesaj iletiyor: “tebrikler, henüz olmayan bir modeli seçtiniz. Bu modeli yaratmak için bize yardım edin.” ve ziyaretçiyi prototip bölümüne yönlendiriyor.

peugeot1

8- Dijital Yolculuk

8.İpucu: tüm gerekli bölümleri sağlıyor olmak yeterli değildir. Bir online alışveriş sitesi bir yolculuktur ve aşamalara bölünmüştür ki her bir aşamada fonksiyon, süre, ton ve ilişki moduyla ilgili spesifik bir kimlik gerekebilir.

pathf

Bu haberin orjinalini okumak için buraya tıklayın:

http://point-of-uu.ipsos.com/2015/01/8-tips-to-encourage-your-e-shopper/

Ocak 23, 2015

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın