Bültenler

Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki Kadın Tüketiciler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Ipsos, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde kadınların tutumları, özlemleri, yaşam tarzları ve ilgilendikleri alanları araştırdı.

She Speaks adlı bu araştırma kapsamında 9 ülkeden 13,500 kadınla yüz yüze görüşüldü. Araştırma yapılan ülkeler: Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Fas, Mısır, Irak, Ürdün ve Lübnan. Araştırmaya daha da derinlik katmak için 92 odak grup çalışması ve yüzyüze ve mobil uygulamalar kullanılarak 120 görüşme gerçekleştirildi.

Bu araştırmaya göre Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki Kadın Tüketiciler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey şöyle;

1. Birçok pazarda kadınlar ev alışverişinde liderliği üstleniyorlar
Evlerini çekip çeviren kadınlar içerisinde, her 10 kadından 8’i alışverişten sorumlu. Bu oran en yüksek %94’le Mısır’da görülüyorken, Irak’ta %46’ya iniyor ki Irak, oranın yarıdan aşağıya indiği tek ülke…

2. Birçok kategoride kadınlar ev alışverişi kararlarında sürece dahil oluyor.
Evin başı çeken kadınları, temel satın alım kararlarında sürece dahil oluyor. bu oran en çok %96 ile kişisel bakım ürünlerinde görülürken, bunu %93’le yiyecek ve içecek ürünleri, %89’la ev gereçleri ve %88’le mobilya ve ev aksesuarları takip ediyor.

3. Kadınların çok az bir oranı kendi hayatlarını kazanıyorlar.
Orta Doğu’daki kadınların%66’sı temel gelirlerini harçlıklardan elde ederken sadece %16’sı bir işte çalışarak gelir elde ediyor. Harçlık alarak gelir elde eden kadınlar en çok İran’da (%83) görülürken, en az Kuveyli kadınlar harçlık alarak gelir elde ediyor (%41).

4. Kadınların ürün seçimlerinde dikkat ettikleri nokta; kalite ile teklif ve promosyon arasındaki dengede yatıyor
Kadınların %55’i kaliteli ya da güvenilir bir marka ismine odaklanmışken, %45’i daha düşük fiyatlı veya promosyonlu ürünleri daha çok tercih ediyor. Daha varlıklı olan Körfez ülkelerinde ise en büyük kriter kalite (Suudi Arabistan’da kadınların %66’sı buna dikkat ediyor).

5. Kadınlar arasındaki marka bağlılığı orta oranlarda seyrediyor çünkü çoğunluğu özel kampanyalar ve indirimler bekliyor.
Kadınların %50’si bildikleri markaya bağlı olduklarını belirtiyorlar. Bunu söyleyenlerin %57’si aynı zamanda en iyi teklif ve kampanyalara açık olduklarını da ekliyorlar.

6. Kadınlar satın almadan önce bilgiye ihtiyaç duyuyorlar
%53’lük bir kesim bir ürünü almadan önce ürünlerle ilgili bilgilere baktıklarını söylüyorlar. Iranlı kadınlar bu konuda daha tutumlular, %66’sı satın almadan önce araştırıyor, Ürdün’de ise sadece %37’lik bir oran bunu yapıyor.

7. Orta Doğulu kadınların internete erişimi yüksek
Genel olarak her 10 kadından 7’si internete erişiyor (%69). Kuveytli kadınlarda bu oran%99 iken Fas’ta %54…
Bölge çapında baktığımızda internet erişimi olan kadınların %86’sı sosyal medyada. YouTube bir numaralı sosyal medya platformu olarak görülüyor ve %75’lik bir kesim YouTube kullanıyor. Diğer temel sosyal medya platformları ise Facebook (%71), Instagram (%64) ve Snapchat (%59).

8. Sosyal medya figürlerine rağmen kadınlar ürün ve marka haberlerinde daha çok konvansiyonel medyaya güveniyorlar
Kadınların %74’ü ürün ve markalarla ilgili temel bilgi kaynağını geleneksel medya kanalları olarak belirtiyor. Bu sadece Kuveyt’te bozuluyor, ve ince bir çoğunluk online platformlardan bilgi elde ettiğini belirtiyor. (%54).

Genç kadınlar da bu resmi değiştirecek gibi duruyor. 18 – 24 yaş aralığındakilerin %47’si online platformlardan bilgi aldıklarını söylüyorlar.

9. Kadınların favori markalarıyla etkileşimi oldukça yüksek
%49’luk bir oran favori markalarıyla etkileşime geçtiklerini belirtiyor. Körfez ülkelerinde bu oran çok daha yüksek; Birleşik Arap Emirlikleri’nde %79, Kuveyt’te %72 ve Suudi Arabistan’da %62. En yaygın etkileşim ise bir markayı Facebook’ta beğenmek (%39) diğeri ise bir markayı diğerlerine önermek (%33)

10. Online Alışverişveriş kadınlar arasında pek yaygın gözükmüyor
Yüksek internet erişimine rağmen, kadınların sadece %14’ü bir ürünü online olarak aldığını belirtiyor. Burada en yüksek oran %25 ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde görülürken, Mısır’da bu oran %3. Ürünleri online olarak sipariş ettiklerinde bile, kadınlar ödemeyi teslimatta nakit olarak yapmayı tercih ediyorlar ve bunun daha erişilebilir, uygun ve güvenilir olduğunu düşünüyorlar.

Araştırmanın detaylı dosyasına erişmek için buraya tıklayın.

Ekim 24, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın