Bültenler

Pakistan’daki Tüketici Nabzını Ipsos Tutacak

Ipsos’un Türkiye merkezli global hizmet birimi olan Market Measurement, tüketici panelleri konusundaki deneyimini ülke dışına da taşıdı. Pakistan’da Hane Tüketim Paneli açıldı. Panel, Pakistan’daki hanelere giren hızlı tüketim ürünlerini düzenli olarak raporlayacak. Böylelikle; demografi, bölge, sosyo ekonomik statü, satın alım kanalları vb çok çeşitli kriterlerde Pakistan’daki tüketimin nabzı tutulacak.

Pakistan Hane Tüketim Paneli raporundan öne çıkan bazı içgörüler ise şu şekilde:
- Pakistanda yaklaşık 32 milyon hane bulunuyor ve ayda ortalama yaklaşık 311 milyar Rupi (yaklaşık 12 milyar TL) hızlı tüketim ürünleri harcaması gerçekleştiriyor.
- Pakistanlı tüketiciler sık ama her seferinde az miktarlarda alışveriş yapıyorlar. Ayda ortalama 32 kez alışveriş yapıyorlar.
- Hızlı Tüketim ürünleri alışveriş sepetlerine bakıldığında çoğu sepet tek bir kategoriden oluşuyor.
- Pakistanlı tüketiciler genel olarak günlük ihtiyacı karşılamaya dönük alışveriş eğilimi gösteriyorlar. Küçük ambalaj boylarını, 1-2 kullanımlık saşe paketleri sıklıkla satın alıyorlar.
- Kategorilere göre harcama paylarına bakıldığında Pakistanlı hanelerin en çok aldığı ilk 3 ürün kategorisi Gıda Ürünleri (%38), Süt Ürünleri (%22) ve Et Ürünleri (%10) olarak sıralanıyor
- Pakistan’da hızlı tüketim ürünlerinde açık ürünler baskın durumda. Özellikle yumurta, un, baklagiller, şeker, tavuk, et, katı yağ, süt, yoğurt, baharat, şekerlemeler ve turşu ürünlerinin hemen hemen hepsi açık ürün olarak sunuluyor.

Ipsos Hane Tüketim Paneli hali hazırda Pakistan’da 5,500 haneden (yaklaşık 35 bin kişiden) aylık olarak satın alım bilgisi topluyor. Örneklem belirlenirken ülkenin sosyolojik ve demografik yapısı göz önünde bulunduruldu. Panelistler, hedeflenen bölgelerde tesadüfi hane seçimi ile belirlendi. Sonuç olarak Pakistan’daki 55 şehir ve 170 köyü kapsayan bir örneklem yaratıldı.

Pakistan Hane Tüketim Paneli, abonelerine kategori performanslarını bütünsel bir şekilde izleme olanağı sağlayacak, markaları/kategorilerindeki trendleri ve sektör dinamiklerini uzun periyodlarda takip edebilecekler. Bu takip sistemi oldukça esnek bir yapıda olacağı için özel segmentasyon çalışmaları yapılmasına da olanak tanıyacak.

Türkiye’de 1999 yılından bu yana sürdürülen Hane Tüketim Paneli deneyimi ve uzmanlığını Pakistan’a taşıyarak, Market Measurement hizmet birimi bu konuda dünyada 6 pazara erişmiş oldu.

Kasım 26, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın