Bültenler

“Peki Sizce Bu İyi Bir Lansman mı?”

Hemen her gün raflarda yeni bir ürünün yerini aldığı hızlı tüketim ürünleri sektöründe çok sık duyduğumuz bir soru “peki sizce bu lansman nasıl bir lansman?” sorusudur. Hanelere erişim oranı ve hanelerin tekrar alım oranlarına bakarak lansmanların gelişimi hakkında yorumlar yaparız ama bu soruya yanıt verirken zorlanırız. Ipsos Hane Tüketim Paneli verilerinden biliyoruz ki son sekiz yıllık süre içinde 5827 farklı hızlı tüketim ürünü raflarda yerini aldı. Bu sayıya var olan ürünlerin yeni paket boyları ya da yeni çeşnileri dahil bile değil!

Bu da demek oluyor ki, hanelerin ortalama haftada beş kez alışveriş yaptığını düşünürsek her ziyarette yaklaşık üç yeni ürünle karşılaşma şansımız oldu. Ama bazı ürünler çok azımızla karşılaştı, bu lansmanların sadece %19’u piyasada olduğu ilk bir yılın sonunda her 100 evden en azından 1 tanesine girebildi. En çok yeni lansman bisküvi, kek, çikolata, cips pazarlarında yapıldı. Tüm hızlı tüketim ürünleri dünyasında bu süre zarfında gelmiş geçmiş en yüksek ilk bir yıl hane erişimine sahip lansman bulaşık deterjanı ve kek kategorisinde görüldü. Elbette tüm bu lansmanların ardından birkaç ay sonra “peki bu lansman nasıl bir lansman?” sorusu ortaya çıktı.

Biliriz ki her kategorinin farklı dinamikleri vardır, her ürüne verilen destek farklıdır, sahip olduğu dağıtım ağı farklıdır, ait olduğu marka ailesinin gücü ayrıdır vs. Tüm bu farkları göz önünde bulundururken yine de objektif bir kritere göre konuşabilmeyi isteriz. Bu objektif kritere Ipsos Hane Paneli Benchmark Dashboard çalışması ile kavuştuk. Artık hızlı tüketim ürünlerindeki tüm kategorilerde son sekiz yıllık süre zarfındaki tüm marka – alt marka – yeni seri lansmanları değerlendirilerek kategori ortalamaları çıkarıldı. Bu doğrultuda yapılan yeni bir lansmanın bulunduğu kategorinin ortalamasına göre ilk bir yılının her bir ayında ulaştığı hane oranı ve de alan hanelerin ne kadarının tekrar alım yaptığına göre performansının nasıl seyrettiği göreceli olarak yorumlanabilecek. Çalışma altı ayda bir yapılacak güncellemelerle yeni ürünleri de kapsar halde canlı tutularak devam ettirilecek.

Çalışmanın detayları konusunda Selçuk Akbaş (selcuk.akbas@ipsos.com) ve Pelin Halaçoğlu Sezgin (pelin.halacoglu@ipsos.com) ile, çeşitli lansmanlarla ilgili sonuçları görmek için müşteri danışmanınızla görüşebilirsiniz.

Ocak 22, 2015

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın