Bültenler

Ramazan’da Tüketim Davranışı

Her sene hazırladığı Ramazan Raporu’yla Ipsos KMG, Türk tüketicisinin Ramazan ayındaki tüketim eğilim ve davranışlarını ortaya koyuyor. Bu yılki Ramazan Raporu’ndan önemli konu başlıkları ise şu şekilde;

- Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda Ramazan döneminde harcama ortalama bir aya kıyasla yaklaşık %20 daha yüksek gerçekleşmekteydi. 2008 yılı Ramazan döneminde ise artış daha düşük gerçekleşti, ortalama bir aya göre haneler harcamalarını %13 arttırdı.

- Ramazan dönemlerinde harcamasını en çok arttıran hane grubu DE sosyo-ekonomik statü grubu oluyor. Ancak krizden en çok etkilenen grup olan DE grubunun Ramazan döneminde harcamasını eskisi kadar arttırmaması 2008 Ramazan dönemi harcamasının genel olarak önceki dönemlere göre daha az artış göstermesine yol açtı.

- Ramazan ayında haftalar daha önemli çünkü Ramazan bir aylık ama oldukça farklı alım davranışlarının görüldüğü bir süreç ve her bir haftası kadar Ramazan hazırlığını kapsayan önceki haftalar ve bayram hazırlığını kapsayan sonraki haftalar da bu süreçte etkin.

- Ramazan ayında modern kanallarda yapılan harcama ortalama bir aya kıyasla daha yüksek gerçekleşiyor. Ramazan ayında artan harcamadan market ve bakkallar daha az pay alırken içinde kasapların bulunduğu diğer kanallar ve tekil süpermarketler payını arttırıyor. 2008 yılında önceki yıllardan farklı olarak zincir marketler harcamadaki payını arttırdı.

- Ramazan ayında toplam hızlı tüketim ürünleri harcaması başta et ve et ürünleri, hediyelik çikolata ve şekerler olmak üzere gıda ürünleri ve içecek harcamalarının artmasına bağlı olarak artıyor.

Ramazan Raporu ile ilgili daha detaylı bilgi için ceyhan.demiray@ipsos.com ’a e-mail gönderebilirsiniz.

Ağustos 18, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın