Bültenler

Reçetesiz İlaç Alımında Soğuk Algınlığı İlaçları Başı Çekiyor

Ipsos Tüketici Panelleri kapsamında 2018 ikinci çeyreğinden itibaren Türkiye’deki hanelere giren reçetesiz ilaçlar düzenli olarak ölçümlenmeye başlandı. Buna göre Nisan 2018 – Mart 2019 döneminde reçetesiz ilaçlar (OTC) kategorisinde haneler tarafından en fazla satın alınan ürünler soğuk algınlığı ilaçları, kas gevşetici haplar ve ağrı kesici haplar oldu.

Reçetesiz İlaçlar toplamda 1 yıl boyunca Türkiye’deki hanelerin %92’si tarafından en az bir kere satın alınıyor, yıllık ortalama alım sıklığı ise 7.5 kere.

Türkiye’de ortalama bir hane bir yılda 14-15 adet reçetesiz ilaç satın alıyor. En yüksek hane penetrasyonuna sahip olan soğuk algınlığı kategorisinde öne çıkan 3 marka var bu 3 marka toplam kategori alımlarının %23’ünü gerçekleştiriyor. Reçetesiz soğuk algınlığı ilaçlarının hane başına alım miktarının en yüksek olduğu bölgeler Karadeniz ve Doğu & Güneydoğu Bölgesi.

Bu sonuçlar Ipsos Tüketici Sağlığı Paneli’nden elde ediliyor. Ipsos Tüketici Sağlığı Paneli, Türkiye’deki yaklaşık 21 milyon haneyi temsil eden Ipsos Hane Tüketim Paneli’ne üye 14 bin sabit hane üzerinden ilaç satın alım verileri toplanarak gerçekleştiriliyor. Panel yöntemi ve sabit örneklem sayesinde aynı hanelerin satın alımları takip edilebildiği için marka geçişleri, rakip markalara olan kayıplar / kazançlar gibi hareketler de takip edilebiliyor.

Bu panel sayesinde tüketici inisiyatifinin gittikçe önem kazandığı Reçetesiz İlaç (OTC) kategorisinde hangi kategorilerin ve markaların daha fazla haneye girdiği, satın alım sıklıkları gibi pazarlamaya yönelik aksiyonların alınabileceği verilere ulaşılabiliyor.

Ipsos Tüketici Sağlığı Paneli’nde yılda 4 kere raporlama yapılıyor.

Mayıs 23, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın