Bültenler

Reklam Hatırlama Seviyeleri Düşüşte, Reklamları En Çok Hatırlanan Sektör ise Hazır Giyim

Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporumuzda, reklamları analiz ederek 2019’un İletişim Karnesine de yer verdik. Buna göre; GRP alımlarındaki artışa rağmen, 2013’ten bu yana reklam hatırlama seviyelerinin düşüş trendinde olduğu görülüyor. Bu trendi etkileyen birçok dinamik var: en önemlisi dikkat eksikliği… Eskisiye oranla TV izleme ve programlara angajman zayıflıyor.

haber3-1

Son altı yılın sektörel reklam hatırlama trendine göre finans ve telekomünikasyon reklamlarının ilgi çekiciliği düşerken, hazır giyim markalarının reklam hatırlama trendinde ciddi artış gerçekleşiyor.

haber3-2

Yılın En Çok Hatırlanan Reklamları

haber3-3

Efsane/Harika/Super/ Black Friday! Farklı isimleri de olsa Kasım sonu itibariyle online sitelerin uyguladığı indirim günlerinden en dikkat çekeni Trendyol oldu. Trendyol Efsane Günler, yüksek frekanslı bir reklamdı.

Önemli bir kategoride yeni bir marka tüketicileri uyarıyor! Senenin en önemli çıkışlarından birini Eti Maden – Boron yaptı. Deterjan kategorisinden herhangi bir reklamı en çok hatırlananlar listesinde görmeye pek alışık olmadığımız halde, iki reklam filmiyle Boron filmleri en iyiler listemize girmeyi başardı. Reklam, bugüne kadar pek fazla üzerinde düşünülmeyen gerçekleri, en hassas noktamız bebeklerimiz üzerinden yüzümüze vurmasıyla öne çıkıyor. Gün geçtikçe daha çok önem kazanan sağlık konusunu, hem duygusal hem de rasyonel faydayı öne çıkararak işlemesiyle başarısını ayrıca perçinliyor.

Marka hep başrolde! Coca-Cola iki reklam filmiyle, bu yıl da en dikkat çeken reklamlar arasında yerini koruyor.

Bir cep telefonu hiç bu kadar dikkat çekmemişti! Son 5 yılda (belki de ilk defa) bir cep telefonu reklamını en çok hatırlanan ilk beş içinde görüyoruz. Huawei’nin çekim kalitesi çok yüksek ve çarpıcı manzara görsellerini, ruha dokunan bir müzik eşliğinde sunması dikkatlerden kaçmıyor. İlgi çekici bir diğer bulgu ise, Huawei’nin en beğenilen 10 reklam sıralamasına üç reklam filmiyle girmiş olması.

Nostalji hala ilgi çekmeyi başarıyor! Ziraat Bankası’nın 155. yıl dönümü reklamı da nostaljik karakterlerin günümüz koşullarına başarılı entegrasyonuyla bizleri şaşırtıyor. Çocukluğumuzun sevilen karakterlerini evlerimize konuk ederken, içimizi ısıtan “Hababam Sınıfı” müziğiyle de zihinlerde yer etmeyi başarıyor. Reklam, yılın en beğenilen ikinci reklamı olarak da karşımıza çıkıyor.

Araştırma Künyesi

Ipsos tarafından gerçekleştirilen AdWatch Araştırması kategorilerden bağımsız olarak televizyonda yayınlanan reklamların spontan bilinirlik, beğeni ve ağızdan ağıza konuşulma (WOM) düzeylerinin izlenmesi amacı ile gerçekleştirilen düzenli bir araştırmadır. Reklamların etkisi bu üç kriterde değerlendirilmektedir.

Araştırma, kantitatif yöntemle, CATI (Bilgisayar destekli telefonla anket) tekniği kullanılarak, haftalık 300 ve aylık 1200 örnek ile gerçekleştirilmektedir.

Araştırma kapsamında; Türkiye kentsel alanı temsilen 81 ilde; 15-60 yaş arası, AB, C1, C2, D ve E SES gruplarına mensup kadın ve erkekler ile görüşülmektedir.

Ocak 27, 2020

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın