Bültenler

Sanal Kalemlerin Arkasına Saklanıyoruz

SMS veya E-posta yüz yüze konuşmaktan çekindiğimiz konularda kurtarıcımız oluyor

Sanal bir kalemin arkasına saklanmak: Her on kişiden dördü (%43) yüz yüze veya telefonda söyleyemeyeceği şeyleri e-posta veya SMS ile söyleyebiliyor.

Türkiye’nin de dâhil olduğu 25 ülkeden 18.502 yetişkin ile yapılan araştırmaya dayanan Ipsos Socialogue, yetişkinlerin %43’ünün, sözlü iletişimde söyleyemeyeceklerini düşündükleri şeyleri e-posta veya SMS aracılığı ile iletebildiklerini belirtiyor.

Özellikle Çin (%90) ve Güney Kore (80%)’de katılımcıların büyük çoğunluğu telefonda veya yüz yüze söyleyemedikleri şeyleri e-posta veya kısa mesaj ile iletebildiklerini ifade ediyor. Bu ülkeleri Endonezya (%76), Hindistan (%69), Suudi Arabistan (%67), Türkiye (%58), Brezilya (%48), Japonya (%46), Güney Afrika (%45), Arjantin (%42), Meksika (%42) ve Rusya (%39) takip ediyor.

Katılımcıların sözlü veya sanal iletişime yönelik tercihlerini demografik özelliklerine göre incelediğimizde en önemli değişkenin yaş olduğu göze çarpıyor. 35 yaşın altındakiler (%54) yüksek sesle dillendiremedikleri şeyleri kısa mesaj veya e-posta olarak göndermeye 35-49 (%41) ve 50-64 (%26) yaş gruplarına göre daha yatkın.

Gelir düzeyi de öne çıkan bir diğer etken, yüksek gelir grubundakiler (%46), daha düşük gelir gruplarına göre sanal yöntemleri daha çok tercih ediyor.

Ipsos Socialogue detaylı data tablosunu incelemek isterseniz buraya tıklayın.

Temmuz 22, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın