Bültenler

Siz de Online Oyun Oynayanlardan mısınız?

Ipsos Global @dvisor araştırması kapsamında 24 ülkeden 19,200 kişiye interneti hangi amaçla ziyaret ettikleri soruldu. Internet kullanımındaki global durum etkileşimli dünyayı, eğlence ve oyunu benimsediğimizi gösteriyor. Bu araştırmadan çıkan sonuçlar ise şöyle;

Interneti en çok hobi ve kişisel ilgi alanlarıyla ilgili bilgi almak amaçlı kullanıyoruz, Türkiye bu kullanım amacında ilk sırada yer alıyor.

Internet kullanıcılarının çoğunluğu (%57) interneti hobileri için kullanıyor. İnternetin kişisel amaçlı kullanımının en yoğun olduğu ülkeler Türkiye (%72) , Çin (%71), Macaristan, (%67),Japonya (%65),Günye Kore (%65), İsveç (%65). Yoğunluğun en az olduğu ülke ise sadece üçte birlik kullanım oranıyla (%35) Suudi Arabistan, bunu Meksika (%40), Brezilya (%41), İspanya ve Hindistan(%45)  takip ediyor.


Yeni Medya Kaynağımız Internet… Internetten müzik indirmek, dinlemek ve film izlemek oldukça yaygın, Çinli kullanıcılar bu alanda öne çıkıyor. Türkiye de ilk sıralarda yer alıyor.

İnternetten müzik indirmek ve dinlemek en popüler aktivite olarak görülürken, son üç ay içerisinde müzik dinleyip indiren ve film izleyenlerin oranı %43, televizyon izleyenlerin oranı ise %22. Çin, bu üç medya alanında açık ara Dünya lideri oldu. Çin’deki kullanıcıların internet kullanım amaçlarının başında internetten müzik indirmek veya dinlemek  (%72), film izlemek veya indirmek (%71), televizyon izlemek (%55) geliyor. Türkiye de bu ölçümde müzik dinleme (%62) film izleme (%58) ve televizyon izleme de (34) ilk sıralarda yer alıyor.
Diğer bir tarafta, Japonya’daki kullanıcıların son üç ay içerisinde sadece %24’ü müzik dinlemek, %9’u film ve televizyon izlemek için interneti kullandı. Listenin alt taraflarında yer alan diğer bir ülke de Fransa oldu, Fransa’daki kullanıcıların %24’ü müzik dinlemek, %15’i film seyretmek ve %7’si televizyon izlemek için internetin başına geçti. Aslında; en alt sıralarda yer alan internet kullanıcılarının bile en az dörtte biri internet üzerinden müzik dinliyor veya indiriyor.

İnternet, onda altımız için bir oyun alanı…

 
Internet kullanıcılarının onda üçünün daha önce online video oyunları, %13’ünün de online oyun veya paralı oyun (poker, bingo, vb.) oynuyor. Çin’deki kullanıcılar video oyunlarında da %61 ile başı çekti, Çin’i  %47 ile Polonya, % 38 ile Türkiye, %33 ile Meksika  takip ediyor. Listenin en altında ise %13’lük oranla İsveç yer alıyor, diğer alt sıralarda yer alan ülkeler ise Japonya (%18) ve Fransa (%18).

Araştırmanın yapıldığı 24 ülke içerisinde online paralı kumar sitelerindeki oyunlarda en hevesli ülke Hindistan gözüküyor. Hindistan’daki kullanıcıların %26’sı geçtiğimiz üç ay içerisinde online kumar oynadığını söylerken Suudi Arabistan (%23), Güney Kore ve İsveç (%20) ise listenin üst sıralarında yer alan diğer ülkeler. İtalya, Almanya(%6), Meksika, Çin ve Avustralya (%7) ise alt sıralarda yer alıyor.

Ipsos Global @dvisor’la ilgili daha detaylı bilgi için:

http://www.ipsosglobaladvisor.com/

Mayıs 24, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın