Bültenler

Sosyal Medyada Arkadaş Beğenisi Marka Reklamından Daha mı Önemli?

Sosyal Medya ve Markalar Raporu Çıktı!

Türkiye’ de 15 yaş ve üzeri bireylerin %43.3’ü ayda en az bir kez internete giriyor.* 14 yaş ve üzeri internet kullanıcılarının %81’i ise sosyal mecralarda aktif.** Çeşitliliği ve etkinliği günden güne artan sosyal medya araçları tüketiciye ulaşmanın vazgeçilmez yollarından biri.

Ipsos Dijital Bölümü tarafından Ağustos ayında ikincisi yayınlanan “Sosyal Medya ve Markalar” raporu, sosyal medyadaki tüketicilerin nelere önem verdiği, markalardan ne beklediği, marka aktivitelerinin satın alım niyetlerini nasıl şekillendirdiği ve sosyal medyada marka takip motivasyonlarının neler olduğu konularına ışık tutuyor. Rapor, temel konu başlıklarında bir önceki yıla göre kıyaslama imkanı da sunuyor. Sosyal medya profesyonellerinin markaların sosyal medya stratejisi hakkındaki görüşleri de bu raporda yer alıyor.

Sosyal Medya ve Markalar Raporu’ndan çıkan sıcak sonuçlardan bazıları şu şekilde:

Sosyal medyada yer almak markalar için artık bir tercih olmaktan çok gereklilik. Sosyal medya, tüketiciye ulaşmanın en etkili yollarından biri! Öyle ki tüketicilere ulaşılabilecek mecralar arasında web ve sosyal medya toplamı TV’ye göre daha öncelikli.

Sosyal medya dışında başka hiçbir mecrada hem gece yatağa yatıldığında, hem sabah kalkar kalmaz, ve hatta tuvalette bile tüketiciyle temas imkanı yok.

Türkiye’de sosyal medya kullanıcıları her gün sosyal medyada, bunların yarısı cepten de sosyal medyayı takip ediyor.

Her 5 sosyal medya kullanıcısından 4’ü markaları beğeniyor/takip ediyor!

Her 5 sosyal medya kullanıcısından 2’si sosyal medyada marka önerisi yapıyor ve alıyor! Sosyal medya tüketicinin kararlarına doğrudan müdahalede bulunabiliyor, sosyal medyanın kararlarını etkilemeyeceğini düşünenler gittikçe azalıyor!

Sosyal medya tüketici ile kurulan tek taraflı bir ilişkiden ibaret değil, tüketicinin çevresiyle de ilgilenilmeli, öyle ki sosyal medyada arkadaş beğenileri, marka reklamlarından daha önemli bulunuyor.
Markaların sosyal medyada yeralma şekli markanıza bakışı da etkiliyor.

Sosyal Medya ve Markalar Raporu Türkiye’de Sosyal Medya araçlarının kullanım şekillerine de güncel bir ışık tutuyor. Buna göre:

Instagram, beş katı kullanıcıya ulaşarak kullanımı en fazla artan sosyal medya sitesi!

Facebook, en sık ve en çok paylaşım yapılan sosyal ağ!

Markalar ve firmaların en aktif beğenildiği, takip edildiği mecra Facebook!

Ünlülerin en aktif takip edildiği mecra Twitter!

Araştırmayla ilgili detaylı bilgi için Ipsos Dijital Araştırmalar ekibinden Irmak Yeşilada ile iletişime geçebilirsiniz. (irmak.yesilada@ipsos.com)

* Kaynak: Ipsos Penetrasyon Çalışması- Mayıs 2013
**Kaynak: Ipsos İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması

Ağustos 22, 2013

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın