Bültenler

Sürücüsüz Araçlara Giden Yolda Beklenti ve Endişeler

Sürücüsüz araçların kullanım özellikleri, geleceği ve bu konuda tüketicilerin beklenti ve endişeleri, 9 ülkede 130,000 araç sahibi ile araştırıldı. Bu araştırmadan derlenen makalede öne çıkan bazı satır başları şöyle;

- Sürücüsüz araçların en önemli özellikleri olarak %20 oranla tamamen “hands free” sürüş, %17 oranla Acil durum hizmeti ve içerik açısından beni en çok şaşırtan %10 oran ile trafik tahmini.
Trafik tahmininde önceki trafik datalarının bir modele oturtulması ve bu modelin ileri tarihli/saatli trafik yoğunluğu tahmini vermesi.
- Sürücüsüz araç içinde 1 saat yolculuk sırasında yapılacak aktivitelerde de bölgelere göre dikkat çekici farklılıklar var. Asya’da 1 saatinin 10 dakikasını yolculuk sırasında uykuya ayırırken Amerika ve Avrupada 5’er dakika olarak görüyoruz. Araç sürücüsüz olmasına rağmen 1 saat içinde yola dikkat etme oranı Asya’da 16 dakika iken Amerika ve Avrupa’da 22 Dakika.
- Bir üstteki seçenekle doğru orantılı olarak Sürücüsüz araçlara en çok ilgi gösteren ve “ödemeye değer” diye düşünen ülkeler Asya ülkeleri. İlgi konusunda Japonya açık ara farkla önde.
- İlgi ve güven de doğru orantılı ilerlemiş doğal olarak. En çok ilgi duyulan bölge olan Asya aynı zamanda en çok güvene sahip.
- İngiltere Fransa Almanya gibi ülkelerde de en büyük endişe trafikte her zaman dikkatli olmak istemeleri ve yeni teknolojiye karşı duydukları güvensizlik. Bu bariyer sadece trafik güvenliği de değil. Bu konu aşılsa bile kişilerdeki bir sonraki en büyük bariyer gizlilik ve veri güvenliği.
- Son olarak sürücüsüz araç teknolojisinde lider markalar sorulduğunda karşımıza ilk olarak Toyota çıkıyor. Toyota’yı Tesla ve BMW takip ederken çok köklü otomotiv firmalarını Google ve Apple geride bırakıyor.

Makaleyi indirmek için buraya tıklayın.

Kasım 24, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın