Bültenler

Tek Kullanımlık Bir Dünya: Plastik Paketler ve Atıklar

Çıktığı ilk dönemlerde maliyeti uygun ve pratik bir paketleme aracı olarak hayatımıza giren plastik; yarattığı, çoğunluğu geri dönüştürülemeyen, atıklarıyla günümüzde çevreyi ve sağlığımızı ciddi oranda etkiler hale geldi. Plastik atıklar ve çevreye olan olumsuz etkileri artık kamuoyunun da gündemine gelmiş durumda. Ipsos Global Advisor araştırmamıza göre, her 10 kişiden 8’i, paketleme atıklarını azaltmaları için üreticilere yaptırımlar getirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bireyler, ürettikleri paketlerin geri dönüştürülmesi ve tekrar kullanılması konusunda üreticilerin zorunlu olarak görev almaları gerektiğini düşünüyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin de %75’i bu konuyu destekliyor. Araştırma yapılan 28 ülkenin 18’inde bu konudaki destek %80 ve üzerinde.

Sonuç olarak bireyler bir değişime hazır olduklarını belirtiyorlar. Küresel tüketicilerin dörtte üçü (%75) mümkün olduğunca daha az paketlenmiş şekilde ürünleri satın almak istediklerini belirtiyorlar. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin de %72’si mümkün olduğunca daha az paket kullanılan ürünleri satın almaya hazır olduklarını belirtiyor.

Aynı şekilde küresel olarak tüketicilerin %71’i tek kullanımlık plastik ürünlerin en kısa zamanda yasaklanması gerektiğini belirtiyor, bu harekete 19 ülke %70’in üzerinde onay veriyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %66’sı Tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması konusuna sıcak bakıyor.

Ipsos Global Advisor araştırmamız, değişim yaratacak üreticileri bekleyen potansiyel avantajları da sıralıyor. Buna göre; %75’lik bir kesim, daha olumlu çevresel sonuçlara ulaşmak için değişiklikler yapan markalarla ilgili daha iyi hislere sahip olduklarını belirtiyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan tüketiciler de bu konuda ortalamaya yakın bir sonuç çıkarıyor. (%73). Çevreye duyarlı davranmak markaların gönül paylarına olumlu etki ediyor gözüküyor.

Detaylı araştırma raporu için buraya tıklayın.

Kasım 27, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın