Bültenler

Toplulukların Gücü

Ipsos’un Sosyal Medya Araştırmaları birimi olan Ipsos SMX, online toplulukları tanıtan ve Insight Acceletor isimli modelini kullanarak gerçekleştirdiği bir çalışmanın vaka örneğini anlatan bir makale hazırladı.

Bu makaleye göre,

800’den fazla üyeyi kapsayan bir Alışverişçi Topluluğu ile yapılan araştırmaya göre, 10 tüketiciden 9’u kendilerini geliştirme süreçlerine dahil eden markalarla ilgili daha iyi bir algıya sahip olduklarını söylüyor.

Bunlardan, yüzde 90’I ise yine bu gelişim sürecine dahil edildikleri markaları veya ürünleri satın almaya daha eğilimli olarak belirleniyor

Vaka örneği:
Bir müşteri, konseptin başlatılmasından paket tasarımı ve reklam geliştirilmesi süreçlerini de kapsayan holistik bir önerme geliştirmek istiyordu:

Ipsos SMX, 100 kişiden oluşan bir topluluk kurdu, bu topluluk Premium satın alıcılardan oluşuyordu ve ürünün tüm yönleriyle ilgili haftalık olarak geri bildirim sağladılar;

Müşterinin değerlendirmesi şu şekilde oldu: “bu çalışma 6 aylık bir konsept çalışmasını 2-3 ay içerisinde tamamlamamızı sağladı. Maliyet açısından değerlendirdiğimizde de 3-4 tur kalitatif çalışmaya eş değer bir çalışma oldu.”

5 tavsiye:
1. İnovasyon sürecinde müşterilerinizi mutlaka işin içine katın
2. İnovasyon sürecinize tüm yaş gruplarını dahil etmeyi göz önünde bulundurun
3. Inovasyon sürecinin tüm yönlerini keşfettiğinizden emin olmak için tekrarlı bir süreç dahil edin
4. Kalitatif ve kantitatif çalışmaların bir birleşimini kullanın
5. Hem zaman hem maliyet açısından kazançlı çıkmak için gerçek zamanlı ve interaktif toplulukları araç olarak kullanın

Makaleyi detaylı olarak incelemek için buraya tıklayın.

Haziran 24, 2014

0

Bültenler, Haberler, Sunum Raporlar

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın