Bültenler

Tüketimde Ramazan Etkisi

Önceki Bülten’de tahmin ettiğimiz gibi Ramazan ayı tüketim üzerinde önemli bir etki yarattı. Eylül ayında alkollü içecekler hariç bütün pazarlar büyüdü. Yıllık (son 12 ay)  harcama artışı cari fiyatlarla yüzde 10 ve sabit fiyatlarla yüzde 3 olarak gerçekleşti. Yılın ikinci yarısında belirginleşmeye başlayan trend, Ramazan etkisiyle daha yükseldi. 2009 yılı bütün global ve yerel kriz ortamına rağmen hızlı tüketimde büyümenin sürdüğü bir yıl olmaya aday.

Eylül ayına ait Hane Tüketim Endeksi Raporu’na göre Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması bir önceki aya göre hem cari hem de sabit fiyatlarla yüzde13 artış gösterdi.

Son 12 ay büyümesi ise cari fiyatlarla yüzde10 olarak görülürken sabit fiyatlarla yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Gıda ve İçecekler segmenti bir önceki aya göre sabit fiyatlarla yüzde 15 büyürken, bu segmentteki Şekerlemeler ve Atıştırmalık Ürünler yüzde 39, Et ve Et Ürünleri yüzde 26’lık büyüme ile en fazla artış gösteren sektörler oldu. Alkollü İçecekler ise Ramazan ayı etkisi ile yüzde 63 daralmakta.

Kişisel Bakım Ürünleri segmenti bir önceki aya göre sabit fiyatlarla yüzde 11 büyürken, bu segmentteki Vücut Bakım Ürünleri ise yüzde 19 büyüdü.

Temizlik Ürünleri segmenti bir önceki aya göre sabit fiyatlarla yüzde 2’lik daralma yaşarken, bu segmentteki Çamaşır ve Bulaşık Temizleme Ürünleri yüzde 5 küçüldü.

Ekim 19, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın