Bültenler

Türkiye’de Kadınlar Evlerini En Az Haftada Bir Temizliyor. En Favori Ürün Çamaşır Suyu…

Ev temizlik ürünleri sektörü ve ürettiği ürünler temel olarak uygulayıcısı olan kadınlar tarafından satın alınıyor. Ipsos’un gerçekleştirdiği Türkiye’yi Anlama Kılavuzu araştırması kapsamında Türkiye’de 18 yaş üstü 5,164 kadının katıldığı çalışmadan derlenen özel rapor, Türkiye’deki kadınların ev temizlik rutinlerini ve temizlik ürünleri kullanım davranışlarını inceliyor.

Kadınların evlerini ne sıklıkta ve hangi ürün gruplarıyla temizlediklerini ortaya koyan rapora göre: “Kadınların büyük çoğunluğu ( 93%) haftada en az 1 kere evlerini temizlediğini belirtirken, katılımcıların yaklaşık yarısı evini her gün temizlediğini belirtiyor. Bu oran kırsal bölgelerde yaşayan, görece daha düşük SES grubunda ve genç kadınlarda daha da artıyor. Buna ek olarak kadınların çok büyük bir bölümü evlerini temizlerken profesyonel yardım almadığını belirtiyor.

Rapor ev temizliğini banyo, mutfak, zemin, halı, perde, oturma grubu, cam ve ahşap yüzeyler için ayrı bölümlerde inceliyor ve kadınların ne sıklıkta ve hangi ürün gruplarını tercih ettiklerini sunuyor. Rapordaki en ilginç çıktılardan biri her yüzeyde ve evin herhangi bir bölümünün temizlenmesinde çamaşır suyu kullanımının kadınlar tarafından belirtilmesi. Raporda çamaşır suyu kullandığını belirten kadınların çamaşır suyu satın alımları hane tüketim paneli verileri ile ayrıca bir bölümde inceleniyor.

Raporda ev temizliğinin yanı sıra elde ve makinada çamaşır ve bulaşık yıkama alışkanlıkları, ürün ve format tercihleri hane tüketim paneli verileriyle birlikte analiz edilerek ayrı bir bölümde inceleniyor.

Türk Kadınının Ev Temizleme Alışkanlıkları Raporuyla ilgili daha fazla bilgi almak veya daha detaylı analiz yapmak için Damla Orhan ( damla.orhan@ipsos.com) veya Pelin Halaçoğlu (pelin.halacoglu@ipsos.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Mayıs 23, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın