Bültenler

U&A Çalışmaları Daha Aksiyona Dönük Nasıl Yapılabilir?

Ipsos MarketQuest’ten Marco Vriens’in yazdığı bu makale, U&A (Usage&Attitudes-Kullanım ve Tutum) Çalışmaları için Ipsos’un benimsediği yeni bir bakış açısından bahsediyor.

U&A çalışmalarında genellikle daha geniş iş amaçları oluyor (Örneğin: “pazarı ya da kategoriyi anlamak istiyoruz”) bu da verilmesi gereken daha belirgin kararları almakta gerekli iç görüleri birleştirmekte zorluk yaratıyor. Bu nedenle U&A yaklaşımına Hedefli Analizler (Targeted Analytics) denilen bir yaklaşım getiriliyor.

Marco bize şunları söylüyor: “Hedefli analizler tek bir teknik değildir. Bir metodu diğer metot yerine kullanacağımız bir yaklaşım da değildir. Hedefli analizler yaklaşımımızın amacı ve bu makalede bahsedilen; çalışmanın hakkını verebilmesi için aşağıdaki maddelerle çalışmaya başlamanın önemli olduğudur:

(1) Aklınızda olan bir iş amacı;
(2) Her analitik adımın sadece daha aksiyona dönük içgörü yaratması durumunda atılacağı, adım adım belirlenmiş bir yaklaşım. (Bu daha genişten daha belirgin bir yola doğru gitmektir)
(3) Eksik parçaları diğer kaynaklardan edinmek için (sosyal zeka, topluluklar vb) yinelemeli modüler ve data odaklı bir yaklaşım

Bütün bunlar muhtemel kararlar arasında bir seçim yapmayı kolaylaştırıyor çünkü beklenen iş etkisi biliniyor ve karar vericiler önerilerinden daha emin oluyorlar. Bu analiz yaklaşımının U&A çalışmalarında ve aynı zamanda marka ve segmentasyon çalışmalarında karşılığını bulacağına inanıyoruz.”

Makalenin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Temmuz 27, 2015

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın