Bültenler

Ulusal Kanalların Hane Harcamalarındaki Payı Artıyor

Genel olarak geleneksel alışveriş kanallarından modern alışveriş kanalları dediğimiz kanallara geçiş sürecinde olan Türkiye’de geçen yıla kıyasla market ve bakkallar belirgin şekilde pay kaybetti. Buna karşılık ulusal ve yerel zincirler, tekil süpermarketler ve indirim marketleri hane harcamalarından daha fazla pay aldı.

Ulusal kanallar arasında en büyük pay artışı geçtiğimiz yıl olduğu gibi BİM’den geldi. Onu Carrefour ve geçen yılki pay kaybını telafi eden Migros takip etti. Şok, Kipa ve Real hanelerin harcamalarından daha fazla pay alan diğer ulusal kanallar oldu. Sonuç olarak son bir yılda hanelerin toplam hızlı tüketim ürünleri harcamasının yaklaşık %19’u dokuz ana ulusal kanalda (Carrefour, Dia, Migros, Tansaş, Şok, Kipa, Kiler, Bim, Real) gerçekleşti.

Türkiye’de ulusal kanalların büyümesinde etkili olan ana faktör alışveriş yapan hane sayısındaki artış oldu.

Son bir yıl içinde Türkiye’deki hanelerin yaklaşık %70’inin alışveriş yaptığı BİM, ulusal kanal alışverişçilerinin %80’ininden fazlası tarafından tercih ediliyor. Alışverişçilerinin sosyo-ekonomik statü açısından profili en yüksek kanal olan Migros’un alışverişçilerinin %88’i aynı zamanda BİM’in de alışverişçisi.

Hane başına ziyaret edilen kanal tipi gün geçtikçe farklılaşıyor, haneler harcamalarını her geçen gün daha çeşitli kanallara yayıyor. Tüketicinin kanal yönetimi çeşitleniyor. Bunun doğal sonucu kanal başına düşen harcamaların azalması. İlerleyen dönemlerde ulusal kanallar için en önemli farklılaşma noktası sadakat ve ziyaretçilerini alışverişçiye çevirme oranları olacak gibi görünüyor.

Aralık 20, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın