Bültenler

Understanding Society – The Power and Perils of Data

Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü İngiltere tarafından hazırlanan Understanding Society isimli periyodik raporun son sayısı “Datanın Gücü ve Tehlikeleri” konusuna yoğunlaşıyor.

Zamanımızın bu en kilit konusuyla ilgili dünya genelindeki yaklaşımları derlemek için bu sayıda Ipsos Global Trends araştırmasından bazı sonuçlar da derleniyor. Ayrıca Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve özel hayat ve güvenlik arasındaki ödün verme konusunu inceleyen araştırma verilerinden de bu sayıda yararlanılıyor.

Son dönemlerde dünyada sıklıkla gündeme gelen hükümetlerin izleme ve dinleme tartışmalarıyla ilgili olarak, The Guardian’ın Baş Editörü, Alan Rusbridger ile gerçekleştirilen ve özel hayat, regülasyonlar ve vatandaş gazeteciliği konularındaki röportaj da bu sayıda yer alan dikkat çekici başlıklar arasında.

Nesta’nın CEO’su ve İngiltere’nin en önemli fikir önderlerinden biri olan Geoff Mulgan’dan bir makale de bu sayıda yer alanlar arasında. Mulgan makalesinde data yenilikleri ve bu yeniliklerin gizliliğin korunmasına dönük etkilerinden bahsediyor.

Ayrıca Ipsos uzmanlarından Clifford Young ve Elisa Bernd, datanın gücü ve 2012 Amerikan Başkanlık Seçimlerinde bu gücün araştırmada nasıl kullanıldığını anlatıyor. Ipsos Grubunun Deputy CEO’su Henri Wallard da büyük verinin yol açabileceği bazı büyük hatalardan bahseden bir makaleyle bu sayıda yer alıyor.

Understanding Society Raporu’nun son sayısına ulaşmak için buraya tıklayın.

Ağustos 20, 2014

0

Bültenler, Sunum Raporlar

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın