Bültenler

Varlıklı Kesim Tatili İhmal Etmedi! Deniz Tatili için Yurtiçi, Kültür Tatili için Yurtdışı Tercih Edildi!

Ipsos tarafından birçok ülkede gerçekleştirilen ve tüketime yön veren varlıklı kesimin yaşam tarzını ve tüketim alışkanlıklarını inceleyen Ipsos Affluent Survey; bu sene Türkiye’de ilk kez gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan, yıllık hane geliri 100.000 TL ve üzeri olan, 18 yaş ve üzeri 800 birey ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmelerde tanımlanan “varlıklı kesim”in son bir yıl içerisinde gittiği tatiller ve tatil alışkanlıkları da detaylı olarak irdelendi.

Türkiye’de varlıklı kesimin neredeyse hepsi; son 1 sene içerisinde yurt içi ya da yurtdışında tatil yapıyor. Varlıklı kesime mensup her 10 kişiden 4’ü 1 yıl içerisinde en az bir kez yurtdışına çıktığını belirtiyor. Tatil yapanların en fazla tercih ettiği tatil türü ise deniz tatili. Kültür tatili de tatil tercihinde ikinci sırada gelen tatil türü. Özellikle kültür tatilleri ve kayak tatilleri için yurt dışına gitmek; bu tatilleri yurt içinde gerçekleştirmeye göre daha çok tercih ediliyor.

Tatile gidilince en fazla tercih edilen konaklama türü oteller; 5 yıldızlı otellerden vazgeçilmezken butik otellerin tercih edilme oranı gittikçe atıyor. 45 yaş ve üzeri olan varlıklı kesim ise daha çok kendi yazlıklarında tatillerini geçirmeyi tercih ediyorlar. Tatil yerlerine ulaşımda ise ya bireyler kendi arabalarıyla gidiyor ya da uçakla ulaşımı tercih ediyor. Daha genç çalışan ve tatili son dakikasına kadar değerlendirmek isteyen 25-34 yaş arası genç varlıklılar arasında ulaşımda uçağı tercih etme oranı daha yüksek iken; daha ileri yaştaki bireylerde kendi arabaları ile seyahat etme oranı daha yüksek.

Bu kesimin neredeyse hepsi tarafından çok çeşitli amaçlarla kullanılan internet; tatil planlamasında da en fazla kullanılan araç. Tatilde gidilecek yerlerin, ulaşımın ve konaklamanın planlanması ise en fazla tatile gidecek kişilerin kendileri tarafından internet vasıtasıyla yapılıyor; çalışan genç kitlede bu oran daha da yüksek. Tatil planlamasında tur şirketinin desteğini almak da tercih ediliyor; özellikle yurtdışı gezilerde tur şirketleri ile birlikte planlama yapma oranı daha yüksek.

Ipsos Affluent Survey ile ilgili daha detaylı bilgi için: zeynep.buyukyazici@ipsos.com veya ece.bal@ipsos.com

Eylül 23, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın