Bültenler

Yaz Akşamlarının Vazgeçilmezleri: “Alkollü İçecekler” ve “Dondurmalar”

Ipsos KMG’nin her ay düzenli olarak raporladığı Hane Tüketim Endeksi (HTE) Haziran ayı sonuçlarına göre Haziran ayında gıda ve içecekler segmenti bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 6 büyürken, sabit fiyatlarla yüzde 5 büyüdü. Bu segmentteki Alkollü İçecekler cari fiyatlarla %28, şekerlemeler-atıştırmalık ürünler ise %14 büyüdü. Sıcakların etkisini arttırması ile dondurma sektörü Şekerlemeler-atıştırmalık kategorisindeki büyümenin lokomotifi oldu. Buna karşılık havaların geç ısınması nedeni ile dondurma sektörü gecen sene  ile kıyaslandığında ilk altı ayda yüzde 12 daralma yaşadı.

Her yıl yaz aylarında artışa geçen Alkollü İçecekler kategorisi bu sene de aynı performansı sergilemeyi başardı. Alkollü içecekler, ilk altı ayda yüzde 20 büyüme kaydetti.
Kişisel Bakım Ürünleri büyüme lideri…

Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri’nde ilk altı ay büyümesi cari fiyatlarla yüzde 11 olarak gerçekleşirken, bu oran sabit fiyatlarla yüzde 5 oldu.

Kişisel Bakım Ürünleri segmenti ilk altı ay büyümesinde cari fiyatlarla yüzde 12, sabit fiyatlarla ise %7 büyüme kaydetmiştir. Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri içinde çok daha fazla paya sahip olan Gıda ve İçecek kategorileri toplam büyüme oranını belirledi. Gıda içecek kategorileri yüzde 11 büyüdü.

Temizlik Ürünleri segmenti ise son 2 aydaki toparlanma ile ilk altı ayı cari fiyatlarla daralmadan kapatmayı başardı.

AB SES Grubu yüzde 13 ile en fazla büyüyen grup oldu. C2 SES Grubu ise yüzde 9 büyüme ile büyümeye katkısı en az olan grup oldu.

Akdeniz bölgesi yüzde 14 büyüme ile bölgeler arasında öne çıktı. Doğu-Güneydoğu Anadolu ise yüzde 8 büyüyerek ilk altı ayda en düşük performansı gösteren bölge oldu.
Lokal Zincirler yüzde 26, İndirim marketleri yüzde 25 ile ilk altı ayın büyüme şampiyonları oldular.

İndirim marketlerinin göstermiş olduğu performansa bağlı olarak Market Markaları yüzde yirmi büyüyerek, yüzde 9 olan payını yüzde 10’a çıkartmayı başardı.

Temmuz 25, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın