Bültenler

Yeni Çıkan Reklamların Etkililiğini Beyin Dalgalarıyla Ölçümlemek

Nöroaraştırma yöntemleriyle beynimizin en ilkel yönelimleri gözlemleniyor. Bu yönelimler, bilinçaltı yönelimler, anlık tepkiler veya ilkel beynin uyaranlara verdiği cevaplar olarak adlandırılabiliyor.

NeuroFlash ile son bir haftada yayınlanmış yeni televizyon reklamları EEG ile ölçümleniyor ve izleyicilerin yeni reklamlara verdiği bilinçdışı tepkiler belirleniyor.

Bu uygulamanın iki ana amacı var. Birincisi, markalar açısından, reklamlarının yayınlandıkları hafta diğer reklamlar arasından sıyrılıp sıyrılamayacağını görmek ve buna uygun olarak kısa vadede müdahale edilmesi gereken noktaları ortaya çıkarmak. İkincisi,  yayınlanan yeni reklamların nörometrik skorlarını belirlenen ölçütlere göre ortalama ve normlar oluşturarak karşılaştırmalı olarak sunmak, bu bulgulardan da orta vadede izleyicinin reklamlara verdiği bilinçdışı tepkiler hakkında öğretiler çıkarmak.

NeuroFlash’tan finans, otomotiv, dayanıklı tüketim, yayıncılık, iletişim teknolojileri başta olmak üzere pekçok farklı sektörden firma yararlandı, reklamlarını iyileştirmek adına araştırma sonunda pek çok aksiyon aldı. Çoğu firma reklamını kısaltmak ya da reklamda kafa karıştırıcı bulunan sahnelerin daha anlaşılır olması için bazı sahnelere görsel müdahalelerde bulunmak için bu yöntemi kullandı. En çok kafa karıştıran ve hiç ilgi çekmeyen saniyeleri filmden çıkararak reklam yatırım maliyetini düşürdü. Sonraki iletişimlerde kullanmak üzere reklamlardaki ilgi çekici öğeleri belirledi, reklamdaki karakterlerin konumlamasını netleştirdi. Elde ettikleri bulgulardan çalıştığı reklam ajanslarını yönlendirmek üzere geri bildirim sağladı, öğretiler çıkardı. Bazı firmalar basılı reklam haline getirmek üzere reklamdaki en çok ilgi çeken kareyi NeuroFlash kullanarak tespit etti. Kimi firmalar katılımcılar tarafından durağan bulunduğu için ilgi çekmeyen reklamlarına öneriler doğrultusunda fon müziği ve ses efektleri ekleyerek reklamlarının etkisini güçlendirdi. Bazı firmalar ise, teste tabi tuttuğu reklamının nörometrik skorlarını yeterli bulmayınca reklama GRP yatırımını durdurarak kampanyanın bir sonraki reklamına geçme kararı aldı.

NeuroFlash kapsamında Haziran 2014’ten beri 250’den fazla güncel reklam EEG yöntemiyle test edildi. Reklamlarının yayınlandığı hafta Cuma gününe kadar Ipsos’a bilgi veren firmalar sonraki hafta Salı-Çarşamba günleri yapılan NeuroFlash testlerine katılabilirler. Daha detaylı bilgi için Ömer Gözü ile iletişime geçebilirsiniz. (omer.gozu@ipsos.com)

Kasım 24, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın