Bültenler

Yıkıcı Yeniliklerle Gelen Yeni Normal

Ipsos KMG tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Araştırmada Yenilikler Konferansı, araştırma sektörünün uluslararası uzmanlarını bir araya getirdi.
 
9 Mayıs’ta Four Seasons Bosphorus Otel’de yapılan konferansın bu yıl ki ana konsepti “Yıkıcı Yeniliklerle Gelen Yeni Normal” idi. 

Konferansın topluma katkı sağlama işlevi her yıl olduğu gibi bu yıl da devam etti. Konferansa katılım, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağış yapılarak sağlandı. Toplanan bağışlarla TEGV’in Van Çatak’taki Öğrenim Birimi’nin yeni yerinde faaliyetlerine geçmesi planlanıyor.

Araştırmada Yenilikler Konferansı’nın başkanlığını Ipsos KMG CEO’su Vural Çakır yaptı. Vural Çakır açılış konuşmasında dünya araştırma sektöründeki değişim dinamiklerini ve bunların Türkiye’ye olası yansımalarını anlattı. 

Yıkıcı Yenilik ve Yeni Normal
Markalar ve insanları daha önce hiç olmadığı kadar bir araya getiren teknolojiden yararlanılarak, sosyal medya dünyasında fayda sağlayan ve beklentileri kopya eden yollarla, tüketiciler sürece daha çok dahil ediliyor. Ipsos Open Thinking Exchange CEO’su Shelley Zalis tüm bu trendlerin oluşturduğu Yeni Normal’den ve Yıkıcı Yenilik kavramından bahsetti.

Karara Yolculuk
Yıkıcı Yenilik ve Yeni Normal kavramını en iyi açıklayan somut ve interaktif bir örnek olarak “Karara Yolculuk” araştırması, Ipsos OTX Kıdemli Başkan Yardımcısı Maury Giles tarafından aktarıldı. Bu yeni yaklaşım bir araştırma modelini değil tüketiciyi merkeze alarak, karar sürecine kadar nasıl bir yolculuk yaptığını ve bu yolculuktaki hangi aşamaların satın alma kararında etkili olduğunu inceliyor.

Cüzdan Payı Alokasyonu
“Sadakat Söylenceleri” olarak Türkçe’ye çevrilen ve “Why Loyalty Matters?” isminde henüz Türkçeleştirilmemiş iki kitabın yazarı ve dünyaca ünlü sadakat araştırmaları uzmanları Timothy Keiningham ve Lerzan Aksoy, Harvard Business Review’da makaleleri yayınlanan ve MRC tarafından 2011 Disruptive Innovation ödülü verilen öncü çalışmaları Cüzdan Payı Alokasyonu’nu Türkiye’de ilk kez Araştırmada Yenilikler Konferansı’nda açıkladılar.

Alışverişçi Davranışlarının Dijital Analizi
Alışveriş kararlarının çoğu mağaza içerisinde gerçekleştiriliyor. Satın alım noktalarının önemi her geçen gün daha da artıyor. Alışverişçilerin %68’i kullandıkları markaları değiştirmelerinin sebebini mağaza içi deneyimlerinin zayıflığından kaynaklandığını belirtiyorlar. 
Bu gelişimin bilincinde olan perakendeci ve özellikle markalar satış noktasındaki gerçek deneyimleri gözlemlemek ve bunlardan elde edilen çıkarımlarla stratejiler geliştirmek üzere değişik çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Ipsos Retail Performance’ın satış noktası deneyimini gözlemlemek için geliştirdiği yöntemlerden birisi olan ve alışverişçi davranışlarının dijital analizini sağlayan “Retail Footprint” teknolojisi Türkiye’de ilk kez Araştırmada Yenilikler Konferansı’nda Ipsos Retail Performance Global Genel Müdürü Peter Luff tarafından açıklandı.

Orta Sınıfı Anlamak
Türkiye’de orta sınıf büyük bir değişim içinde. Her yıl 1,9 milyon kişi orta sınıfa katılıyor. Orta sınıf önümüzdeki yıllarda büyümenin motoru olacak. Orta Sınıf’a dair tüm soruların yanıtlarını Türkiye’yi Anlama Kılavuzu Araştırması’nda ortaya çıkan bilgiler ışığında değerli uzmanlar tartıştılar. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panele İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Reklamcılık Vakfı ve Reklamcılar Derneği Genel Müdürü Ayşegül Molu, CNNTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav ve Ipsos KMG Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü Tonguç Çoban panelist olarak katıldılar. 

Mega Panel
Türkiye’de Tüketici panelleri yepyeni bir düzeye çıkıyor. Konferansta klasik tüketici panel işlevini  zenginleştirerek dünyada ilk kez gerçekleşecek yeni teknoloji uygulaması ile birlikte üst düzey bir işleve kavuşturan Mega Panel’in de lansmanı gerçekleştirildi.

Araştırmada Yenilikler Konferansı’nda gerçekleştirilen sunumlara ait dosyalara http://www.arastirmakutuphanesi.com/?pid=2576 linkinden erişebilirsiniz.

Mayıs 24, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın