Bültenler

Yoksa Siz Hala Perakende Ölçümlemesi Yaptırmıyor musunuz?

Reklamlar, sosyal medya ve diğer tanıtımlar, tüketiciyi bir ürünü satın almaya hazırlarken, doğru teşhir ve sergileme ise tüketiciyi o ürünü alması için harekete geçirir. Araştırmalarımız gösteriyor ki Türkiye’de mağazaya gelen alışverişçilerin %34’ü planlamadığı halde bir ürünü satın alıyor, %32’si ise aradığı ürünü bulamazsa markasını değiştiriyor. Alışverişçilerin %60’ı günlük ve acil ihtiyaç kaynaklı olarak satış noktasını ziyaret ediyor.

Bütün bu rekabet unsurlarına ek olarak, mağazada yoğun alışverişçi trafiği, yüksek ürün çeşidi ve 3-5 saniye arasında değişen satın alma süreci eklendiğinde gerek markaların gerekse perakendecilerin; satış noktasındaki bulunurluk, teşhir alanlarının verimli kullanımı, promosyon/kampanya etkisi, fiyat takibi ve bunun gibi birçok çalışmayı işlerinin bir parçası haline getirmesi hayati önem taşıyor…

• Perakendeciler bölgesel olarak farklı fiyat stratejileri uygulamaya devam ediyor. Rekabette en önemli avantaj olan gerçek raf fiyatlarınızı biliyor musunuz?
• Mağazalarda uygulanan satış noktası (POP) yatırımlarının karşılığını alabiliyor musunuz? Kampanya döneminde dahi POP materyal bulunurluğunun %70-80 seviyelerini geçmediğini biliyor musunuz?

Toplam tüketici harcamalarının modern, geleneksel, hane tüketimi ve ev dışı tüketim dahil olmak üzere tam kapsam ile incelendiği Ipsos Market Measurement hizmet birimi bünyesinde yer alan RE (Retail Execution) uzmanları tüm bu soru işaretlerini gidermek ve satın alım kararlarının büyük kısmının alındığı yer olan satış noktasında ürününüzü etkili bir şekilde tüketicilerinize sunmak için ve bir perakendeciyseniz raf fiyatlarınızı etkili bir şekilde belirlemek ve tanzim-teşhir ünitelerinizi en verimli şekilde planlamanız için Türkiye ve dünyanın çok çeşitli ülkelerinde araştırmalar yapıyor.

Ipsos; RE araştırmaları kapsamında üretici ve dağıtıcı firmaların, distribüsyonunu gerçekleştirdiği tüm ürün gamlarında bulunurluk, teşhir alanlarının verimli kullanımı, ön yüz alan payı, promosyon/kampanya etkisi, fiyat takibi, POP materyalleri takibi vb unsurların satışa etkisini ölçümleme konusunda uzmanlığını sürdürüyor.

Ipsos Market Measurement – RE ekibi;

• Üretici Kanalında; satış kanallarındaki tüm SKU ve teşhir ekipmanlarının düzenli takibi ve rekabet erişimi,
• Perakende Kanalı’nda ise; başta Modern veya Geleneksel perakende olarak tanımlanan FMCG satış noktalarında, özellikle son yıllarda tüketim içerisinden almış olduğu pay ile doğru orantılı olarak önemi her geçen artan Ev Dışı Tüketim kanallarında, Bankalarda, Teknoloji marketler veya Telekom kanalında, Zücaciyecilerde, Hazır Giyim veya Ev Tekstili mağazalarında, Kozmetik mağazalarında vb. yıllık toplam 250.000 üzeri ziyaret ile tüm perakende kanallarına erişimi olan bir hizmet birimi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Tüm bu çalışmalar Türkiye’nin 81 ilini kapsamakla kalmıyor, araştırma tarihinde ilk kez Türkiye merkezli olarak 40’ı aşkın ülkede birden yönetiliyor.

Ipsos, Retail Execution alanında teknoloji ve hizmet yatırımlarına devam ediyor:

Ipsos RE alanındaki çalışmaların temel aşamaları olan Teslimat Portalı, Veri Toplama, Saha, Eğitim ve Müşteri Hizmetleri süreçlerinin tümünü tekrar gözden geçirerek yenilenmiş bir hizmet anlayışı geliştirdi. Bu süreçlerde öne çıkan hizmet özellikleri ise şunlar:

• Akıllı telefonlar üzerinden satış noktalarında hızlı ve ölçülebilir veri toplanabiliyor
• %100 Fotoğraf kontrolü ve uzman ekiplerce geri bildirim çalışmaları veri toplama süreçlerinin olmazsa olmazı
• Kullanıcı dostu ara yüz ile online portal üzerinden Günlük/Haftalık/Aylık raporlama yapılabiliyor
• Portal üzerinden sunulan gelişmiş yetkilendirme ile kullanıcı tiplerine özel raporlama ve yönetici özetleri alınabiliyor, günlük uyarı sistemi geliştirilebiliyor
• Büyük veri analizinde uzman Ipsos modelleme ekiplerinin desteği ile sahada yapılan uygulamaların satış ile ilişkileri detaylı bir şekilde analiz edilebiliyor
• Yapay zeka teknolojisi kullanılarak oluşturulan Fotoğraf Tanıma (Photo Recognition) ile tamamiyle otomatik ya da hibrit uygulamalar yapılabiliyor
• Homojen örneklem tasarımı ile projenin örneklem yapısına uygun şekilde kanal-bölge-il-satış ekibi vb çok çeşitli kriterler üzerinden nokta dağılımları planlanabiliyor

Ipsos’un Retail Execution araştırmaları hakkında daha detaylı bilgi için Güneş Aras (gunes.aras@ipsos.com) ve Murat Demirci (murat.demirci@ipsos.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Kasım 26, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın