Bültenler

Zihinler Telekomünikasyon Reklamlarının İstilası Altında

Televizyon izleyicilerinin %81’i en az bir tane telekomünikasyon sektörü reklamı hatırlıyor. Bu oran çok yüksek gözükmedi mi? Peki , o zaman ikinci sırada gelen Gıda kategorisi reklamlarının TV izleyicilerinin sadece %40’ı, Bankacılık – Finans reklamlarının ise %28’i tarafından hatırlandığı bilgileri ile tekrar telekominakasyon reklamlarına bakarsak sonuç çok daha çarpıcı olmuyor mu?

Bu sonuçları sadece yüksek GRP harcamaları ya da telekomünikasyon sektöründeki reklamların daha geniş kitlelere hitap ettiği ile açıklamak biraz naif kalacaktır. 5-11 Nisan 2010 Adwatch sonuçlarına göre en fazla hatırlanan 10 reklamın 7 tanesi bu sektöre ait. İlk sırada Cem Yılmaz’lı Türk Telekom reklamı: Ev Gibisi Yok. Arkasından Şafak Sezer’li Vodafone (Kontör Çağı Kapanıyor), Şahan Gökbakar ile (Tosun ve Yabancı Damat) Turkcell (Gitti kontör geldi kuruş), ve bir diğer Turkcell reklamı olan Turkcell’in çekim gücü geliyor. Avea’nın “Aslı ile Emre” serisinin sonuncusu, BN Electronik “118-80” ve assisTT, Balık Ayhan ile “118-18” reklamları da ilk 10 reklam arasındaki diğer telekomünikasyon sektörüne ait olanlar. Kısacası, telekomünikasyon firmaları ünlü ve mizah karışımı formülünü sonuna kadar ve başarı ile kullanmaya devam ediyor.

İlk 10 arasında yer alan diğer 3 reklam ise Petrol Ofisi, Kadir İnanır ve Yaban tiplemesi, Yeni Nesil euro Dizel, Fiat Doblo, Geniş aile ve Anadolu Sigorta’nın “85 Yıldır Kaybetmek Yok”.

Nisan 20, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın