Blog ve Yorumlar

Sizce Bu Yazı WOM Yaratır mı?

WOM (Ağızdan Ağıza Pazarlama) yaratmak aslında çok kolaydır;

Tek yapmanız gereken bugüne kadar yapılmamışı yapmak yada alışılmışı düşünülmemiş bir şekilde sunmaktır.

Benzersiz ol! : İnsanlar alışagelmiş şeyleri,tecrübeleri konuşmazlar, anlatmazlar, yeni bişeyler söyle ki tüketici sabahın kör karanlığında servisinde giderken senden veya ürününden bahsetsin “Duydun mu adamlar ne yapmışlar? Hem de bir haftada oluveriyormuş”

Sürpriz yap!:  Sadece, bugüne kadar yapılmamışı yapmaktan, konuşulmamışı konuşmaktan bahsetmiyoruz; konuya farklı birşekilde bak, göz önünde olmayanın altını çiz ki yine aynı tüketici arkadaşlarıyla öğle yemeğinde konuşacak konu ararken, çıkarıversin baklayı ağzından “Hiç böyle bişey çıkacağını düşünmemiştim altından, tahmin etmiyordum, hemen kocama da gösterdim”

Anlamlı ol, duygulandır!: Yaptığın iş harika olmalı, üzücü ya da mutluluk veren, büyük bir nedenin parçası hissettiren, kişinin anlatamadıklarına, içinde kalanlara aracı olan, seyredenlerde his yaratan ve “hemen ama hemen paylaşmalıyım, anlatmalıyım” dedirten.

İnsanlar, ilişkilerini sürdürebilmek ve güçlendirmek için birbirleriyle konuşuyorlar. Onlara yeni sohbetler için öyle bir malzeme ver ki, “ne diyor bu yahu” dedirtmesin, sayesinde tüketicinle markan arasında yeni bir ilişki kuruluversin, seni marka gibi görmekten öte kalbinde başka bir yere taşısın.

Pazarlama dediğimiz yolculuk da, gittiğiniz varış noktasını salt farklılaşmak adına değiştirmekten bahsetmiyoruz, zira tüketici içgörüleri değişmez , ama bu yolculuk için seçtiğiniz yeni patika daha once gidilmemiş, seçilmemiş olan olsun ki yolculuk şenlensin, büyülesin.

Örnek vermek gerekirse, bugüne kadar kadınları hedef alan, onları anladıklarını, zor zamanlarında yanlarında olduklarını iddia eden birçok marka iletişim yaptı ancak P&G’nin “Like a girl” kampanyasında ki kadar doğru bir noktaya samimi bir şekilde parmak basmayı, farkında bile olmadığımız bir konuya kalplerde dokunmayı başaran, göz önüne çıkarabilen çok az marka oldu. İşte bu yüzden de kampanya dijital mecrada milyonlar tarafından seyredilmeye, milyonlar tarafından paylaşılmaya devam ediyor.

Word of Mouth Marketing Association’un (WOMMA) ve American Marketing Association’un (AMA) Kasım 2014 ‘de 328 pazarlamacı arasında yaptığı araştırmaya göre, giderek artan birşekilde off-line ve on-line (sosyal medya) WOM araçlarının pazarlama aktivitelerinin bir parçası olarak kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Pazarlamacıların %43’ü satışları arttırmak için WOM kullanırken, %35’i bunu reklam hedeflerinin içine koyuyor. Her ne kadar ölçümlemesi zor bile olsa, pozitif  WOM’un satışlara %13 oranında artış getirdiği, satın alınan medyanın etkisine %15 oranında pozitif etki yaptığı gözlemlenmiş. Ipsos’un yaptığı araştırmalara göre, bizim de on-line WOM’dan etkilenen bir toplum olduğumuz açıkça görülüyor, Türk’ler %79* gibi yüksek bir oranda “benim gibilerin ne düşündükleri önemli, on-line yorumlara bakarım” diyor.

Sizce bu yazı WOM yaratır mı?

Yazar : Ayşe Evin

Ipsos Connect, Marka Strateji Direktörü olan Ayşe Evin, Boğaziçi Üniversitesi İşletme’den mezun olduktan sonra, 1997'den beri Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi, Leo Burnett gibi Türkiye'nin önde gelen reklam ajanslarında yerel ve uluslararası birçok markaya hizmet verdi. Uzun reklam ve marka iletişimi kariyeri boyunca, stratejist, metin yazarı, müşteri ilişkilerinden sorumlu ajans başkan yardımcısı gibi birçok farklı pozisyonda görev yapan Evin, bir dönem Turkcell'de reklamveren olarak da çalıştı. Ayşe Evin, Ipsos Connect bünyesinde araştırma sürecinin ilk aşamalarından itibaren reklam yaratım uzmanlığı ile somut ve bilimsel verileri yaratıcı, gerçekçi ve uygulanabilir önerilerle zenginleştirerek markanın iletişim etkisini maksimize etmekle görevli.

Mart 23, 2015

0

Blog ve Yorumlar, Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın