Haberler

Doğum Kontrol Yöntemleri Konusunda Kadınlar Ne Düşünüyor?

Ipsos olarak Bayer için gerçekleştirdiğimiz Oral Kontraseptifler Araştırması, doğum kontrol yöntemlerine dair genel bilgi ve kullanımlara ışık tuttu.

Araştırma kapsamında NUTS12 bölgesinde yaşayan, 18 – 45 yaş arasında A – B – C1 – C2 SES grubunda, aktif cinsel hayatı olan 680 kadın ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi.

Araştırmaya katılanların yarısı doğum kontrolü hakkında bilgi sahibi olduğunu iletti (%52), %34’ünün ise hangi yöntemin en iyi olacağı konusunda kararsız olduğu görüldü.

Araştırma kapsamında katılımcılara bugüne kadar hangi doğum kontrol yöntemini kullandıkları da soruldu. Buna göre en çok kullanılan yöntem %50 ile doğum kontrol hapı oldu. Doğum kontrol hapı kullanmayanlara hangi tavsiye üzerine kullanabilecekleri de soruldu buna göre kadın doğum uzmanının tavsiyesi ile kullanabilirim diyenlerin oranı %44 olarak görüldü.

Araştırma kapsamında kadınlara doğum kontrol haplarını nereden aldıkları da soruldu. Buna göre doğum kontrol hapı kullanan katılımcıların %68’i haplarını aynı eczaneden aldıklarını belirtti.

Araştırmada öne çıkan sonuçlardan bir diğeri ise son 5 yılda, her 5 kadından birinin ertesi gün hapı kullanmış olması.

Araştırmayla ilgili özet rapora ulaşmak için buraya tıklayın.

Mart 5, 2019

0

Haberler

Yorum yazın