Bültenler

Şimdi Tam Zamanı: Telesağlık ve Sanal Bakımın Yükselişi

Sanal bakım koronavirüs salgını sürecinde oldukça yüksek bir öneme kavuştu. Fakat “Uzaktan sağlık hizmetlerinde kalıcı bir değişimi getirebilecek mi?” sorusu hala gündemde… 21 ülkeden hekimlerin sağlık alanındaki teknolojik çözümlerle ilgili görüşlerini aldığımız Digital Doctor 2020 araştırmamızdan ve başka Ipsos araştırmalarımızdan bir makale derledik. Makalede pandemi sürecinde öğrenilenlere ve bunların teletıbbın geleceği için ne anlama geldiğine baktık.

COVID-19 pandemisi öncesinde sanal bakımın faydaları özellikle yeterli kaynak alamayan sağlık sistemlerinde fark edilmişti. En iyi uygulama süreçleri, iş akışı ve bütçe modelleri hali hazırda geliştirilirken birçok ülkede sanal bakımın yaygınlaştırılması kısıtlı kalmıştı.

Şimdi ise, pandemi sanal bakımı gündeme getirdi ve beklenilenden çok daha kısa süre içeisinde birçok kişinin deneyimlemesi sağlandı. Fakat bu değişim, kültürü kalıcı olarak uzaktan sağlık hizmetlerine dönüştürebilecek mi?

Küresel olarak sağlık hizmetlerine olan talebi karşılamak için sanal bakımın birçok avantajı söz konusu. Bakımın uygun olması, erişimin daha geniş olması, çalışanlar açısından verimlilik sağlaması, düşük maliyet ve düşük klinik süreleri bunlara bazı örnekler olarak verilebilir… COVID-19 öncesinde, sanal bakım kısıtlı bir kapasitede kullanılıyordu, en iyi pratik uygulamaların belirlenmesi için süreçle ilgili daha fazla anlayışa gerek vardı. Bazı hizmetlerin ilgi görmesine karşın, telesağlıkla ilgili hangi platformlar ne zaman ve nasıl kullanılacağı konusunda hala bir endişe vardı.

Healthcare hizmet birimimizin global uzmanlarınca hazırlanan makalede; Bu konuda ne gibi gelişmeler oldu, telesağlık ve sanal bakımların geleceği ne yönde olacak gibi sorulara yanıt veriliyor. 21 ülkeden hekimlerin sağlık alanındaki teknolojik çözümlerle ilgili görüşlerini aldığımız Digital Doctor 2020 araştırmamızdan ve başka Ipsos araştırmalarımızdan da bulgular ışığında hazırlanan bu makalede pandemi sürecinde öğrenilenlere ve bunların teletıbbın geleceği için ne anlama geldiğine de bakılıyor.

Makaleyi okumak için buraya tıklayın.

*Makale İngilizce olarak hazırlanmıştır ve orijinal hali ile sunulmaktadır.

Ağustos 20, 2020

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın