Bültenler

Ev Dışı Tüketim Sektörü 2016 Yılında İlk Kez Küçüldü

Ipsos ve ETÜDER’in beraber yürüttüğü Foodservice Monitor araştırma sonuçlarına göre; Ev dışı tüketim sektöründe 2016 yılında gıda, içecek, temizlik ve kağıt kategorilerinin oluşturduğu hızlı tüketim ürünleri alım cirosu, 2015’e göre %7 daralma gösterdi.

Daralmanın ana kaynağı; sektörün yaklaşık %60’ını oluşturan gıda ürünleri oldu, gıda kategorileri %12 daralma gösterdi. Tüm kategorilerde miktarsal daralma, cirosal daralmanın üzerinde gerçekleşti. Gıdanın yanı sıra alkollü içecekler de geçtiğimiz seneye göre hem miktarsal hem cirosal olarak daraldı.

Özellikle turizmde yaşanan kriz, terör olayları gibi etkenler sektör daralmasının en önemli sebepleri olarak karşımıza çıkıyor. En fazla daralma gösteren il %19 daralma ile turizm krizinden en fazla etkilenen Antalya oldu, daralmada Antalya‘yı %15’le Muğla takip etti.

Kanal bazında bakıldığında beklenildiği şekilde oteller sektörde en fazla daralma gösteren kanal oldu. Yaz dönemine rastlayan iki uzun bayram tatili ve yılbaşı için yapılan alımlar, sektör daralmasının önüne geçemedi.

Kategorilerin performanslarına baktığımızda; 2015’e göre küçülme yaşayan sektörde büyüyen kategoriler özellikle bazı alkolsüz içecek kategorileri oldu. Ayranın yanı sıra soğuk çay, meyve suyu ve şalgam suyu kategorilerinin alımları geçtiğimiz yıla göre arttı. Önümüzdeki yıl turizmde alınan önlemlerin ve politik değişimlerin olumlu etkilerini görme beklentisiyle sektör yılı tamamladı.

Sektörle ilgili daha detaylı bilgiler için Ev Dışı Tüketim Değerlendirme raporuna başvurabilirsiniz;

Foodservice Monitor Hakkında:

Ipsos ve ETÜDER ortaklığında 2014 yılının başında kurulan Foodservice Monitor / Ev Dışı Tüketim Paneli, Ev Dışı Tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin Ev Dışı Tüketim noktalarındaki performansını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla’dan oluşan 7 büyük ilde ölçümlüyor.

2014 yılının başından beri 2.700 Ev Dışı Tüketim noktasına yapılan ziyaretler ile toplanan verileri düzenli olarak raporlayan Foodservice Monitor kapsamında, söz konusu 7 ildeki Ev Dışı Tüketim noktalarını (konaklama yerleri, alkollü ve alkolsüz restoranlar, alkollü ve alkolsüz kafeler, meyhaneler, pastaneler, fastfood vb.) temsilen seçilen örneklem dahilinde gıda, alkollü-alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünleri kategorilerinin hem tüketimleri ölçümleniyor, hem ürün bulunurlukları takip ediliyor, hem de ürünlerin ve markaların tüketim payları izleniyor.

Böylece, hızlı tüketim ürünleri markalarının Ev Dışı Tüketim pazarındaki büyüklüğü ve kanallar bazında performansının takibi Foodservice Monitor ile sağlanabiliyor.

Detaylar için Özlem Temel ozlem.temel@ipsos.com ve Elif Kaplan elif.kaplan@ipsos.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubat 20, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın