Bültenler

Ev Dışı Tüketimde Büyüme Yavaşladı!

Ev dışı tüketim 2016’nın ilk çeyreğinde hane içi tüketim kadar büyümedi. 2016 yılının ilk çeyreğinde toplam içecekler tüm Türkiye’de hane içinde cirosal %17 büyürken, Foodservice Monitor’e göre 7 ilde ev dışında %11 büyüdü. İçeceklerin ev dışında daha az büyümesinin nedeni alkollü içecekler oldu, alkollü içecekler ev içinde belirgin ölçüde büyürken ev dışında sabit kaldı.

Türkiye yeni yıla zamlarla girmişti. Alkollü içecekler ve tütünün yanı sıra, kolalı gazlı içeceklerin de KDV ve ÖTV oranları arttı. (Kolalı gazlı içeceklere yüzde 25 KDV uygulanmaya başlandı.) Vergi artışları içeceklerde satış fiyatlarının artmasına neden oldu. Alkolsüz içeceklerde, ev dışında %23 oranında gerçekleşen cirosal büyümenin ana kaynağı fiyat artışları oldu.

Foodservice Monitor yarı yıl raporunda tüm hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin ev dışı tüketim sektöründeki trendlerini ve sektörün dinamiklerini gözlemlemeye devam edeceğiz.

IPSOS ve ETÜDER ortaklığında 2014 yılının başında kurulan Foodservice Monitor / Ev Dışı Tüketim Paneli, Ev Dışı Tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin Ev Dışı Tüketim noktalarındaki performansını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla’dan oluşan 7 büyük ilde ölçümlüyor.

2014 yılının başından beri 3 aylık dönemlerde 2.700 Ev Dışı Tüketim noktasına yapılan yıllık 10.800 ziyaret ile toplanan verileri düzenli olarak raporlayan Foodservice Monitor kapsamında, söz konusu 7 ildeki Ev Dışı Tüketim noktalarını (konaklama yerleri, alkollü ve alkolsüz restoranlar, alkollü ve alkolsüz kafeler, meyhaneler, pastaneler, fastfood vb.) temsilen seçilen örneklem dahilinde gıda, alkollü-alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünleri kategorilerinin hem tüketimleri ölçümleniyor, hem ürün bulunurlukları takip ediliyor, hem de ürünlerin ve markaların tüketim payları izleniyor. Böylece, hızlı tüketim ürünleri markalarının Ev Dışı Tüketim pazarındaki büyüklüğü ve kanallar bazında performansının takibi Foodservice Monitor ile sağlanabiliyor

Haziran 23, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın