Bültenler

Mobil Internet, Televizyon İle Yarışıyor!

Ipsos Internet Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasına göre 2013’e kıyasla cep telefonundan ve tabletten internete girmek 2 katına yükseldi.

Televizyon halen en önemli mecra olarak yerini koruyor fakat televizyon izleyen bireyler de artık mobil ortamlara doğru geçiş gösteriyorlar. Yani mobil internet, televizyon ile yarışıyor.

Akıllı cep telefonu sahipliğinde ve mobil internet kullanımında özellikle gençler oldukça ileri seviyede… Tablet ise erişilebilirlik olarak düşük sosyoekonomik kitlelerden az da olsa uzak.

Sosyal ağlar ve oyun en önemli içerik tipi!

Ipsos Internet Kullanım Alışkanlıkları araştırmasına göre, ziyaret edilen sitelerde ve kullanılan uygulamalarda sosyal ağlar ve oyun ön planda. Tablette oyun daha da önem kazanıyor.

Sosyal medya ise reklamveren için çok önemli bir mecra haline geliyor.

Banner, popup görünürlükte daha düşük, rahatsız edicilikte daha yüksek skorlar alırken, sosyal medya reklamları hem görülmede hem de satın alma etkisi yaratmada oldukça pozitif. İnternet kullanıcılarının yarıdan fazlası sosyal medyada marka takip ettiğini belirtirken, bu alandaki reklamlara da pozitif yaklaşması markalar için oldukça önemli bir temas noktasını açığa çıkartıyor.

İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması Hakkında

İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması Türkiye’de internet nüfusunun büyüklüğünü, büyüme hızını, profilini ve dijital aktiviteleri anlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Çalışmada;

• İnternet kullanıcılarının profili ve sahiplikleri
• İnternete hangi cihazlarla bağlanıldığı
• Internette hangi aktivitelerin hangi cihazlar aracılığıyla yapıldığı
• Dijital reklamlara bakış açıları ve etkin bulunan dijital iletişim araçları

Konuları detaylı olarak incelenmiştir.

Türkiye’de 15 yaş ve üzeri, Erkek, Kadın, ABC1CDE SES tüm bireyleri temsil eden toplam 1500 internet kullanıcısı ile görüşülmüştür. Araştırma online olarak gerçekleştirilmiştir.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgi için: sezi.peynirci@ipsos.com

Haziran 23, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın