Bültenler

MovieLab 3 Yaşında!

Yapım şirketi ve TV kanallarının ihtiyaçlarına kulak vererek; dizi, sinema filmi, yarışma gibi içeriklerin bir ön izleme ile test edilmesini, böylelikle medya sektöründe başarılı işlerin ortaya çıkarak, hem medyacıların hem de seyircinin beklentilerinin karşılanmasını sağlayan MovieLab araştırma çözümü 3 yaşında!

MovieLab; dizi, sinema filmi, yarışma gibi içeriklerin yayın öncesinde test edilmesi, böylelikle içeriğin potansiyelinin anlaşılması, daha iyi performans gösterebilmesi için gelişim alanlarının belirlenmesi ve kanal veya yapım şirketlerine stratejik rehberlik sunulmasını hedefliyor.

Dizi sektörü istatistiklerine bakıldığında, yayına giren dizilerden yarısından fazlasının sezon sonunu göremediğine tanık oluyoruz. Böylesi bir ön test süreciyle, medya şirketleri yaptıkları yatırımdan ne derece verim alabileceklerini ön görebiliyor. Stratejik olarak da senaryoda / yapımda hangi hamleleri atarlarsa daha iyi iş sonuçları alınabileceğine dair bir yol haritası çıkarabiliyorlar.

Günün sonunda, seyirci de bu işten kazançlı. Seslerine kulak veren güvenilir bir platform var. Onların tepki ve önerileri sayesinde yapımın omurgası gerektiğinde yeniden inşa ediliyor. Sonuç olarak, onlar da evlerinde ya da sinemalarda beklentilerini karşılayan yapımlar izliyorlar.

MovieLab, kalitatif içgörülerle zenginleştirilmiş kantitatif bir çalışmadır. İstatistiki olarak güvenilir kantitatif verilere dayalı analiz sunarken, nedenlerini kalitatif bulgularla açıklar.

Gerçek zamanlı etkileşime olanak tanır. Araştırma veren taraflar, araştırmanın tüm sürecini yerinde izleyebilir. Buna ‘hothouse’ sistem denilir. Kantitatif skorlar, araştırma esnasında bir ekrandan takip edilebilir. Kalitatif fokus grup tartışmaları da teknolojik bir alt yapı ile izleme odasından izlenebilir. Her iki süreçte de esnek bir akış söz konusudur. Akla o anda gelen sorular, anında sürece eklenebilir.

MovieLab, sonuç olarak anlamlı, hızlı ve pratik bilgiler sunar. Bir MovieLab araştırma projesi, toplam iki iş gününde tamamlanabilmektedir. 3. iş gününde özet rapor, 5. Işgünün de detaylı rapor taraflarla paylaşılır. Çok dinamik olan bu sektörün hızlı çözüm ihtiyacı da bu şekilde karşılanmış oluyor.

Her projenin amaçladığı farklı hedef kitlelerini kapsayan, odaklı hedef kitle çalışmalarını MovieLab ile gerçekleştirmek mümkün.

MovieLab tanıtım videosu için buraya tıklayın.

Araştırmayla ilgili detaylı bilgi için: bahar.tad@ipsos.com

Kasım 24, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın