Bültenler

Restoran ve Kafelerin Sayısı Arttı

Ipsos Foodservice Monitor Araştırması kapsamında 7 büyük ilde gerçekleştirilen ev dışı tüketim noktalarının sayım çalışması tamamlandı.

Doğrudan yeme içme noktaları (Restoran, Kafe, Fastfood, Pastane, Bar-Pub vb..) 2013 yılına göre %9 büyüdü. Restoran ve Kafeler, nokta sayısı anlamında en fazla artış gösteren kanal tiplerinden oldu. Restoran ve Kafe sayısı 3 yıl öncesine kıyasla %23 büyürken; Bar/Pub ve Birahane tipindeki noktalar azaldı. Fastfood sayısında ise herhangi bir artış olmadı, ancak fastfood kanalına dahil olan bazı tipolojilerde büyümeler oldu; örneğin çiğköftecilerin ve dönerci-dürümcülerin sayısı arttı.

Antalya ve Muğla illerinde nokta kapanmaları diğer illere göre daha fazla oldu ve nokta sayıları azaldı. İstanbul ve Ankara’da yeme içme noktalarının sayısında artış oldu. Yeni açılan AVM’ler, yeni yerleşim bölgelerinin oluşması nokta sayılarını arttıran etkenlerden biri olarak görülüyor.

Yeme – içme nokta sayıları ve değişimleri raporumuz hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Foodservice Monitor Hakkında:

Ipsos ve ETÜDER ortaklığında 2014 yılında başlatılan Foodservice Monitor / Ev Dışı Tüketim Paneli, Ev Dışı Tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin Ev Dışı Tüketim noktalarındaki performansını; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla’dan oluşan 7 büyük ilde ölçümlüyor.
2014 yılının başından beri 2.700 Ev Dışı Tüketim noktasına yapılan ziyaretler ile toplanan verileri düzenli olarak raporlayan Foodservice Monitor kapsamında, söz konusu 7 ildeki Ev Dışı Tüketim noktalarını (konaklama yerleri, alkollü ve alkolsüz restoranlar, alkollü ve alkolsüz kafeler, meyhaneler, pastaneler, fastfood vb.) temsilen seçilen örneklem dahilinde gıda, alkollü-alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünleri kategorilerinin hem tüketimleri ölçümleniyor, hem ürün bulunurlukları takip ediliyor, hem de ürünlerin ve markaların tüketim payları izleniyor.

Böylece, hızlı tüketim ürünleri markalarının Ev Dışı Tüketim pazarındaki büyüklüğü ve kanallar bazında performansının takibi Foodservice Monitor ile sağlanabiliyor.

Temmuz 24, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın