Bültenler

21. Yüzyılda Hala Ünlülük Prim Yapıyor mu?

Reklam ve İletişim Araştırmalarında uzman Ipsos ASI’nin yayınladığı en son global makale, günümüz iletişim dünyasında marka iletişimi ve ürün satışları için ünlü kullanımının hala etkili olup olmadığını inceliyor.

Kıdemli Araştırma Yönetmeni Liam Fox-Flynn konuyla ilgili şu değerlendirmeleri iletiyor: “ünlüler sınıfı yeni aristokrasi olarak adlandırılıyor ve bu durum ünlü kullanımını daha tehlikeli bir hale sokuyor.”

Peki doğru hikayeyi ortaya çıkarmak için markalar ünlü kullanımını nasıl yapmalılar? Kurallar ne olmalı:

-       Değerler: Kullanılacak ünlü markanın iletmek istediğiyle aynı idealleri savunuyor mu?

-       Uyum: İlgili ünlü kişi marka için ne derece uygun? Ve önemlisi, bu uyum tüketiciler tarafında da anlaşılabiliyor mu?

-       Fazla poz vermek: Yaratıcılığı tembel bir yaklaşım, izleyiciden de tembel bir geri dönüş alır.

-       Gölgede kalmak: Ünlü kişinin markanın üzerine geçmemesini sağlayın

-       Yan zararlar:  Ünlünün uygunsuz davranışları markaya yakından zarar verebilir; herhangi bir skandala markanın vereceği yanıt önemlidir.

Araştırma direktörü Jamie Robertson da şunları ekliyor: “her halukarda, bütün bu kriterler yaratıcılıkta birleşiyor. Katılım sağlayacak bir fikir, iyi bir uygulama, izleyicilerin çoğunu cezbedecektir. Bir ünlü sadece ünlülüğüne artı katabilir; bir kreatif ise bunu marka yararına optimize edecek kişidir”

Bu haber Ipsos ASI İngiltere’nin Kasım ayında yayınlanan makalesinden derlenmiştir. Makalenin orjinalini okumak için buraya tıklayın.

Kasım 24, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın