Bültenler

Bahar Bereketi Hane İçi Tüketime de Yansıdı

Ipsos KMG’nin aylık olarak gerçekleştirdiği Hane Tüketim Endeksi Raporu, bahar aylarına girilmesi ile birlikte hane içi tüketim harcamalarında hareketlilik olduğunu gösteriyor. Bu dönem, bütün hızlı tüketim gruplarında aylık büyümelerin diğer dönemlere göre daha fazla olmasının bir nedeni Mart 2011 dönemine giren gün sayısının diğer dönemlere nazaran daha az olması ise de belli başlı kalemlerde tüketim artışı dikkat çekici.

Hane Tüketim Endeksi Raporu’na göre 2011 Nisan ayında Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 10, sabit fiyatlarla ise yüzde 5 büyüme gösterdi. 2011 Nisan ayında Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla yüzde 10 artış gösterirken, bu oran sabit fiyatlarla ise yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Araştırma sonuçlarına göre pek çok hızlı tüketim grubunda artış oldu. Pazarın dinamiğinde en etkin role sahip olan genel gıda ve içecekler, ilk dört ayda yüzde 11 büyüme ile pazar büyümesini belirledi.
En yüksek artış et ve  et ürünleri ve alkollü içeceklerde görüldü. Et ve Et ürünleri cari fiyatlarla yüzde 24, alkollü içecekler ise yüzde 17 büyüdü.

Et ve Et ürünlerindeki büyümede kırmızı etin etkisi büyük. Kırmızı Et segmentinde 2010’un ilk dört ayı ile 2011’in ilk dört ayı karşılaştırıldığında cari fiyatlarla yüzde 33 büyüme gerçekleşti. Beyaz ette ise 2010’un ilk dört ayı ile 2011’in ilk dört ayı karşılaştırıldığında cari fiyatlarla yüzde 17’lik büyüme oldu. Kırmızı etin ciro olarak daha fazla büyümesinin sebeplerinden bir tanesi ise fiyatlardaki artış. İlk dört ay karşılaştırmasında kırmızı etin fiyatının yaklaşık olarak % 15 arttığını görüyoruz.
 
Kişisel Bakım Ürünleri grubu bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 9, sabit fiyatlarla ise yüzde 8 büyüdü. Kâğıt ürünleri ilk dört ayda yüzde 12 büyüme ile bu grubun belirleyici segmenti oldu.
Temizlik Ürünleri grubu ise 2010’un ilk dört ayı ile karşılaştırıldığında cari fiyatlarla yüzde 3 daraldı.

Market Markaları dört ay sonunda yüzde 21 büyüyerek payını 1 puan daha arttırmayı başardı. Böylece Market Markaları’nın toplam içindeki payı %11’e ulaşmış oldu.

2011 yılının ilk dört ayında AB SES grubu yüzde 13 büyürken, bu grubu yüzde 11 büyüme ile DE SES grubu izliyor. C2 SES grubu ise yüzde 8 ile ortalamanın altında büyüyen tek grup.

Mayıs 23, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın