Bültenler

Çalışan Annelerin 1000 Günü

Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi için gerçekleştirdiği “Çalışan Annelerin 1000 Günü Araştırması” çalışan ebeveynlerin çocuk bakım ihtiyaçlarını ve işverenlerin bu konuda neler yapabileceğini detaylandırıyor.

Çalışmaya göre Kadınların yüzde 43’ü doğumdan sonra işle dönüşle ilgili endişe yaşıyor. Çünkü bebeklerinin bakımı konusunda endişeliler.

Özel sektörün çalışan ebeveynler için sunabilecekleri destekler konusunda da örnek teşkil eden bu çalışmadan çıkan diğer ilgi çekici sonuçlar ise şöyle:

• Türkiye’de babaların bebek bakımına yaklaşımları son derece geleneksel. Yüzde 75’i çocuk bakımında asıl sorumluluğun annede olduğuna inanıyor, yüzde 77’si çocuğuna eşinden başka birinin bakmasını uygun bulmuyor, yüzde 71’i eşinin çocuk bakımı için işten ayrılmasını destekliyor.

• Yöneticiler yüzde 91 oranında işyerlerini anne baba dostu olarak değerlendiriyor. Ama işyerlerinin sadece yüzde 2’si kreş için maddi yardım veriyor, yüzde 5’inde kreş var. Cevap veren yöneticilerin sadece yüzde 9’u işyerinde emzirme odası olduğunu belirtiyor.

“Çalışan Annelerin 1000 Günü Araştırması”, 17 – 18 Şubat’ta gerçekleştirilen IK Zirvesinde Hürriyet Köşe Yazarı Ayşe Arman moderatörlüğünde Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Türkiye ve Orta Doğu Bölge Başkanı Gamze Çuhadaroğlu tarafından da değerlendirildi. Bu değerlendirmede öne çıkan bulgular şöyle;

• Türkiye’de her 4 kadından birisi evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılıyor

• İşi bırakan kadınların yarıdan fazlası (%56) olumsuz duygular içerisinde

• Anne baba dostu işyeri kavramı henüz Türkiye’de yaygın bir konsept değil ve iyi örnekler çok fazla bilinmiyor

• Çeşitli uygulamalar ile çalışan anne ve babaların erken ebeveynlik dönemlerini daha mutlu ve verimli kılmak mümkün. Çalışma kapsamında test edilen destek önerilerinden “En çok kullanmak istenen” desteğin iş yerleri tarafından sağlanması durumunda, çalışanların %94’ü işteki verimliliklerinin artacağını iletiyor.

Çalışma sonuçları rapor olarak yayınlandı, ayrıca Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan video rapor da sosyal medya aracılığı ile geniş kesimlere ulaştı.

Araştırma raporu için buraya tıklayın.

Çalışan Annelerin 1000 Günü Projesi’ne dair detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Şubat 24, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın