Bültenler

Çocuk Hazır Giyimde Harcanan Miktar Önceki Yıla Göre %9 Artış Gösterdi.

Ipsos Hazır Giyim Paneli verilerine göre; Mart’17 – Şubat’18 arası 12 aylık dönemde Türkiye’de haneler 0-16 yaş çocuk hazır giyimi için 9.2 milyar TL harcama yaparken yaklaşık 395bin adet ürün satın aldılar. Önceki seneye göre alınan ürün adedi %6 azalırken, harcanan miktar ise %9 artış gösterdi. 0-16 yaş grubu içerisindeki tüm yaş gruplarında harcama artışı gözlemlenirken, en çok artış 0-4 yaş grubundan geldi.

HazırGiyimGörsel1

Haneler yıl boyunca ortalama 15 kere 0-16 yaş çocuk hazır giyim alışverişine giderken her bir alışverişte ortalama 32 TL harcadılar, 1.4 adet farklı ürün aldılar. Harcamalar içerisinde pantolon %13 ile en çok payı alırken, onu %10 ile spor ayakkabı takip etti. Bir önceki seneye göre harcamalar içerisinde en çok pay artışı da 2 puan ile spor ayakkabılarda yaşandı. Adet bazlı olarak ise çorap %18 pay ile ilk sırayı korurken, onu %12 pay ile t-shirt takip etti.

HazırGiyimGörsel2

Ipsos Hazır Giyim Paneli Hakkında

Ipsos Hazır Giyim Paneli, Ipsos Hane Tüketim Paneli verilerinden hazırlanmaktadır. Ipsos Hane Tüketim Paneli, Türkiye’nin 35 iline yayılmış 14.000 haneden oluşan örneklemi ile Türkiye’nin en büyük panelidir. 1999 senesinden beri sahip olduğu geçmiş veri ile detaylı trend analizleri ile hem Türkiye Hızlı Tüketim ürünleri pazarı, hem de tüm ürün gruplarında firma, marka ve çeşit ayrıntısında veri sunmaktadır. Bu verileri, Türkiye, SES grupları, bölgeler, 12 büyük il, gelir grupları, hane büyüklüğü gibi standart kırılımlarda haftalık ve aylık olarak sunarken, her türlü detaylı analizlerle de tüketici davranışlarını inceleyerek hem üretici firmalara hem de perakendecilere yol göstermektedir.

Haziran 25, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın