Bültenler

Ekim Ayı ile Normalize Olan Ev Alışverişi

2014 senesi, genel ekonomi, güneydoğuda yaşanılan olaylar, seçimler ile büyük iniş ve çıkışlara sahne oldu ve ev tüketimleri beklentilerin altında büyüdü. Gördüğümüz kadarı ile bu inişlerin yerini ekim ayında stabilize olan bir tablo izledi. Ev tüketimi, Ekim 2013’ün %11 üzerinde gelen Ekim 2014 ile 2014 senesi büyümesi %7’ye ulaştı.

Ipsos Hane Tüketim Paneli sonuçlarına göre; Eylül ayındaki cari fiyatlarla yaşanılan yükselişten sonra Ekim ayı Eylül’e göre 1 puanlık bir küçülme ile geçildi.

Bu çok beklenilen bir hareketti ve artık 2014 senesinin biraz daha normale döndüğü şeklinde yorumlanabilir. Eylüldeki evlere geri dönüş, okulların açılması ile oluşan eylüldeki çalkalanmanın etkileri ortadan kalktı.

Tahminen 2014 senesi büyümesi 8-9 civarında gerçekleşecek ve sabit fiyatlar ile %0 büyüme veya çok küçük bir küçülme ile kapanacak.

Diğer dikkati çeken ürünler süt ve süt ürünleri, alkollü içecekler. Gıda dışındaki sektörler ise hem kişisel bakım ürünlerinde, hem de temizlik ürünlerinde büyümeye devam ediyorlar ve HTÜ ortalamasının üstündeler.

Ekim ayında en dikkati çeken büyüme Genel Gıda ürünlerinde ve Atıştırmalıklarda. Atıştırmalıklar kışa doğru girilmesi ile tüketimi artan ürünler, okulların açılması ile çocuklar tarafından da tüketimleri artıyor.

Et ve işlenmiş et ürünlerinde ise yüksek gerçekleşen bayram alışverişini takiben bir düşüş ve normalize olma gözüküyor.

Bu senenin yıldızı Kişisel Bakım ürünleri ile senelik %16 büyümeye ulaşmış durumdalar.

Perakendeci Tiplerinde ise İndirim marketlerindeki hızlı büyüme aynı şekilde devam ediyor. Indirim marketlerinin payı %16’ya ulaşmış durumda.

Kasım 24, 2014

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın