Bültenler

Ev Bakım Ürünleri Kullanım ve Tutum Araştırması

Ipsos KMG, Türkiye’yi temsil eden 4500 hanede gerçekleştirdiği Ev Bakım Ürünleri Kullanım  ve Tutum Araştırması ile ev hanımlarının temizlik alışkanlıklarını inceledi.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de ev hanımları çamaşırlarını daha çok haftada 3-4 kere makinede yıkıyor. Hanımlar koyu ve açık renkli çamaşırları için aynı oranda yıkama yapıyorlar.

Türkiye’deki evlerin %48’inde elde yıkama yapılmazken makinede çamaşır yıkayanların %64’ü ise haftada 3-4 yıkama yapıyor. Makinedeki yıkamaları gözönüne alındığında ev hanımlarını koyu ve açık renklileri birbirinden ayırıyor ve eşit sayıda yıkama yapıyor.

 

Türkiye’deki evlerin yarısında bulaşık makinesi bulunuyor. Ancak bulaşık makinesi bulunan evlerin %26’sınde bulaşıklar genelde elde yıkanıyor, ancak bulaşık miktarı fazla olduğunda makine kullanılıyor.

Ev hanımlarının önemli kısmı ev temizliğinde pek çok alanda Market Markalı ürün kullandığını belirtiyor. Bununla birlikte Market Markalı ürünler hanımların bakış açısına göre özellikle ekonomik olmalarıyla dikkat çekiyor.

Market Markalı ürün kullanma oranının çamaşır suyunda diğer temizlik ürünlerine kıyasla daha yüksek olduğu görülürken, krem banyo/mutfak temizleyiclerde de ev hanımlarının büyük kısmı market markalı ürün tercih ediyor.

Türkiye’deki ev hanımlarının %58’i market markalı ürünlerin daha ekonomik olduğunu düşünüyor. %37’si ise markalı ürünlerle arasında kalite farkı olduğunu söylüyor. Sadece 1/5’i market markalı ürünlerin kullanacakları yüzeye zarar vereceğini düşünüyor.

Ev Bakım Ürünleri Kullanım  ve Tutum Araştırması ile ilgili daha detaylı bilgi için gizem.goksu@ipsos.com ‘a e-mail gönderebilirsiniz.

Ekim 20, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın