Bültenler

Ev Dışı Tüketimde “Fast Food” En Önemli Nokta… Çiğ Köftecilerde Rekor Artış

Fast food kanalının %20’ini çiğköfteciler, %22’sini dönerci-dürümcü-kokoreççiler oluşturuyor..

7 ilde, fastfood kanalı, toplam ev dışı tüketim noktalarının %28’ini oluşturan önemli bir kanal tipi olmaktadır. Fastfood’un %20’sini çiğköfteciler oluştururken %22’sini dönerci-dürümcü-kokoreççiler oluşturuyor. Dönerci-dürümcü-kokoreççiler diğer illere nazaran en fazla Adana’da, sonra Bursa ve Muğla’da yaygın bulunuyor. Bir diğer yandan Muğla’da pideciler de diğer illere nazaran daha yüksek oranda bulunuyor. İstanbul Asya’daki çiğköftecilerin oranı diğer illere göre daha yüksek. İstanbul Avrupa ve Ankara da çiğköfteciler açısından daha zengin iller.

Çiğköftecilerin sayısı geçtiğimiz 3 yıla göre %13 arttı..

2016 yılında gerçekleştirilen ev dışı tüketim noktaları sayım çalışmasına göre 7 ilde 4463 adet çiğköfteci yer alıyor. Çiğköftecilerin sayısı 3 yıl öncesine göre çiğköftecilerin nokta sayısı %13 oranında arttı. İstanbul toplam çiğköftecilerin %65’ini bünyesinde barındırıyor. İstanbul’u Ankara ve İzmir illeri takip ediyor. Çiğköftecilerde içecek olarak en fazla ayran alımı yapılıyor. Ayranı; su, gazlı içecekler ve şalgam takip ediyor. En fazla alım yaptığı gıda kategorilerine bakıldığında ise sırasıyla bulgur, un, nar ekşisi ve salça alımı gerçekleşiyor.

Foodservice Monitor Hakkında:

IPSOS ve ETÜDER ortaklığında 2014 yılının başında kurulan Foodservice Monitor / Ev Dışı Tüketim Paneli, Ev Dışı Tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin Ev Dışı Tüketim noktalarındaki performansını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla’dan oluşan 7 büyük ilde ölçümlüyor.

2014 yılının başından beri 2.700 Ev Dışı Tüketim noktasına yapılan ziyaretler ile toplanan verileri düzenli olarak raporlayan Foodservice Monitor kapsamında, söz konusu 7 ildeki Ev Dışı Tüketim noktalarını (konaklama yerleri, alkollü ve alkolsüz restoranlar, alkollü ve alkolsüz kafeler, meyhaneler, pastaneler, fastfood vb.) temsilen seçilen örneklem dahilinde gıda, alkollü-alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünleri kategorilerinin hem tüketimleri ölçümleniyor, hem ürün bulunurlukları takip ediliyor, hem de ürünlerin ve markaların tüketim payları izleniyor.

Böylece, hızlı tüketim ürünleri markalarının Ev Dışı Tüketim pazarındaki büyüklüğü ve kanallar bazında performansının takibi Foodservice Monitor ile sağlanabiliyor.

Eylül 26, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın