Bültenler

Ev Dışında Tüketim İstanbul’da Düştü, Genel Sektör Büyümeye Devam Etti

2015 senesi Türkiye için öncesi ve sonrasındaki etkileriyle bir genel seçim senesi oldu ve olmaya da devam ediyor. Komşu ülkelerde yaşanılan sıkıntılar ülkemize de çeşitli şekillerde etkisini gösteriyor. Ekonominin gidişatı da bu çalkantılı dönemden etkileniyor ve kişi başı harcamalara da bu durum yansıyor. Tüm bunlara rağmen, ev dışı tüketim sektörü 2015’in ikinci çeyreğinde, 7 büyük ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla) geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7 oranında büyüme gerçekleştirdi. İller bazında bakıldığında, ev dışı tüketim sektörü İstanbul ve Ankara illerinde düşüş gösterirken, yazlık bölgeler olan Muğla, Antalya ve İzmir’de geçen seneye göre arttı.

Kategorilerdeki büyüme özellikle alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünlerinde görüldü. Temizlik ve kağıt ürünleri büyümesi, diğer kategorilerin ortalamasının 7 puan üzerinde gerçekleşti. Alkolsüz içecekler ise geçen yılın ikinci çeyreğine göre ev dışı tüketim noktalarında yüzde 10 oranında artış gösterdi. Soğuk içecekler, sıcak içeceklere oranla daha fazla büyüdü. Gıda kategorisi yine geçen seneye kıyasla bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9 oranında büyüme gerçekleştirdi. Gıdada en fazla büyüme gösteren kategoriler Hazır Gıdalar ve Dondurulmuş Ürünler oldu. Alkollü içecekler ise geçen sene aynı döneme kıyasla yalnızca yüzde 2 oranında büyüme göstererek, ev dışı tüketim sektör büyümesinin altında kaldı. Ramazan ayı alkollü içeceklerdeki büyüme etkisini yavaşlattı.

Hızlı tüketim ürünlerine alkollü içecekler hariç bakıldığında; gıda, içecekler ve temizlik&kağıt ürünlerinin ev dışı tüketim kanalları arasında en fazla büyüme gösterdiği kanallar oteller, büfe/kiosk kanalı ve içinde bar/pub, gece klubu, beach club bulunduran eğlence kanalı oldu. Ancak turizm sektöründeki durağan tablo nedeniyle; otel harcamalarının yılın 3. çeyreğinde azalması ve hızlı tüketim ürünleri alımlarının otel kanalında düşmesi bekleniyor.

Foodservice Monitor Hakkında

2014 yılının başında kurulan Foodservice Monitor; ev dışı tüketim sektörünü 7 büyük ilde ölçümleyen (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla) ve hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin ev dışı tüketim sektöründeki performansını ölçen bir paneldir. Panel, 2014 yılının başından beri 3 aylık dönemlerde düzenli olarak raporlanmaktadır.

7 ildeki Ev dışı tüketim noktalarındaki (Konaklama yerleri, oteller, alkollü ve alkolsüz restaurantlar, alkollü ve alkolsüz kafeler, meyhaneler, pastaneler, fastfood vb..) gıda, alkollü-alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünleri kategorilerinde tüketim ölçümlerinin yapılması, ürün bulunurluklarının takibi, ürünlerin ve markaların tüketim paylarının izlenebilmesi, özetle hızlı tüketim ürünleri markalarının ev dışı tüketim pazarındaki büyüklüğü ve kanallar bazında performansının takip edilmesi bu panel ile sağlanabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için Elif Kaplan ( elif.kaplan@ipsos.com ) ile iletişime geçebilirsiniz.

Ağustos 24, 2015

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın