Bültenler

Gençleri 360′ Teens Pulse ile Anlayın!

Bir arada yaşayan 5-6 kuşak, birlikte üretmeye, birlikte tüketmeye, birlikte iş yapmaya çalışıyor. Bu süreç genellikle sancılı oluyor ve bir önceki kuşağın “yeni kuşağı”nı anlayamaması ile sonuçlanıyor.

“Bizim zamanımızda” diye başlayan klişe cümleler, “yeni” olanı anlayamayıp “O”nu yargılama kibirini de barındırıyor. Bu da “Gençlere şans tanıyalım” gibi absürd bir ifadeyi beraberinde getiriyor.

Peki “Şans tanıyalım”… Ama kim bunlar? Nasıl eğlenirler, neye gülerler, neyi önemserler, ne yerler – ne içerler, değerleri var mı?

Yaptığımız “360° Teens Pulse” çalışması ile pazarlama, siyaset, eğitim, iş dünyası gibi çok çeşitli paydaşlar için bir anlama kılavuzu hazırladık ve “Onlar” ile ilgili öngörü sahibi olmanıza katkı sağlamak istedik.

“Bizim zamanımızda …” diye başlayan cümleler yerine “Şimdiki gençler …..” ile başlayan cümlelerin içini doldurmayı hedefledik.

Örneğin;

Onların
• 1 gününün, önceki kuşaktan çok daha uzun olduğunu öğrendik, 34 saat
• Dış görünüşlerinin çok önemli olduğunu, marka denildiğinde giyim ile kafayı bozduklarını, giyinmeye ve iyi görünmeye çok para harcadıklarını anladık.
• Galiba bu yüzden en temel sosyalleşme alanları AVM’ler.
• Öte yandan yabancı marka gibi bir saplantıları olmadığını da anladık. En azından sevdikleri 10 markanın 4′ü Türkiye’den.
• Sevgi ve mutluluklarını göstermede emojiler’in rolünü anladık.
• Sosyal sorumluluk konusundaki duyarlılık düzeyleri, “sorumluluk” tanımını değiştirmemiz gerektiği ile ilgili bize ipucu sağladı.
• Aile bağlarının da, ‘acaba 60′lara – 70′lere mi dönüyoruz’ dedirtecek derecede güçlü olduğunu gördük.

Bu gençler 12-19 yaş aralığında, onlara söylemedik ama size söylüyoruz: nüfusun % 13′ünü oluşturuyorlar. Onlarla kendi anladıkları dilden yani internet üzerinden iletişim kurduk (biz buna CAWI diyoruz). Yine onlara söylemedik ama size söylüyoruz: “Onlar” siyasetin, markaların, reklamcıların, iş dünyasının, eğitimcilerin odağına yerleşmiş durumdalar ya da 5 yıl içinde yerleşecekler.

Biz şimdiden haberiniz olsun istedik.

Detaylar ve sorularınız için;
Emir Kutlu – emir.kutlu@ipsos.com
Özge Sönmez – ozge.sonmez@ipsos.com

Ekim 24, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın